Tõnis Arnover • 30. oktoober 2003 kell 10:02

Soome tööstus peab ELi kemikaalidirektiivi liiga karmiks

Soome tööstusringkonnad ei nõustu Euroopa Komisjoni voliniku Erkki Liikaneni kinnitusega, et valminud direktiiv on algsega võrreldes palju ettevõttesõbralikum.

Komisjoni ettevõtlusvolinik Liikanen ütles, et algselt kavandatud lisakuludest jääb ära 80%, mistõttu keemiatööstusel tuleb uue direktiivi tõttu järgmise 11 aasta jooksul lisakulutusi teha 36 miljardit krooni enne arvatud 193 miljardi asemel, kirjutab Kauppalehti.

Soome Kemira firma keskkonnajuhi Aarno Salmineni hinnangul ei ole aga midagi muutunud. Välja on jäetud üksnes plastide ja muude polümeeride sundtestimine, kõik muu on jäänud samaks.

Kemira väidab, et direktiiv nõuab talt vähemalt 120-130 aine testimist, mis lähevad maksma üle 150 miljoni krooni.

Kontserni Metsäteollisuus juht Pertti Laine ütleb, et paberitööstuses on kemikaalid väga tähtsad ja kui nende sundtestimine on kulukas, siis võib toodang lõpptarbija jaoks tunduvalt kallineda. Teiseks tekitaks tõsiseid probleeme see, kui osa kemikaale tuleb asendada nende testimise liigse kalliduse tõttu. Asenduskemikaali leidmine ja testimine on tema sõnul suur operatsioon, kuna paberimasinad on nii suured ja tundlikud.

Hetkel kuum