• OMX Baltic0,12269,58
 • OMX Riga−0,56926,06
 • OMX Tallinn−0,031 748,13
 • OMX Vilnius0,311 000,15
 • S&P 500−0,715 505
 • DOW 30−0,9340 287,53
 • Nasdaq −0,8117 726,94
 • FTSE 100−0,68 155,72
 • Nikkei 225−0,1640 063,79
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0095,45
 • OMX Baltic0,12269,58
 • OMX Riga−0,56926,06
 • OMX Tallinn−0,031 748,13
 • OMX Vilnius0,311 000,15
 • S&P 500−0,715 505
 • DOW 30−0,9340 287,53
 • Nasdaq −0,8117 726,94
 • FTSE 100−0,68 155,72
 • Nikkei 225−0,1640 063,79
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0095,45
 • 24.11.03, 00:00

Edukas familia Büroomaailm

Kui 1992. aastal loodi AS Infotark, mis Büroomaailma kaupluste ketti haldab, olid selle asutajateks Soome firma Hämeen Konttoritekniikka Oy ja seitse Eesti eraisikut. Neist üks oli Jüri Ross ? Büroomaailma tegevjuht ja 36% aktsiate omanik. Praeguseks on Rosse firmas seitse ? lisaks Jürile tema naine Marga, lapsed Kristine ja Margus, onupoeg Viktor, õepoeg Indrek ja tema abikaasa Sille. Ning poolteist aastat tagasi jagas Jüri Ross oma aktsiapakist osa ka naisele ja lastele.
?Ega Jüri meid ei kutsunud tööle ? ise tahtsime tulla,? meenutab müügi- ja marketingijuhist tütar Kristine Büroomaailma tööle asumist 1997. aastal. Ema Marga tuli firmasse raamatupidajaks paar aastat varem. ?Eks ta minu töölevõtmisega pisut kahtles ka ja küsis soomlaste käest nõu. Hulk aastaid istusime Jüriga ühes toas ja mõni ikka küsis, et kuidas sa suudad ? terve päeva koos ja õhtul kodus ka,? muigab Marga ja lisab kiirelt: ?Aga meile meeldib!?
Kas perefirmas töötamine on lust ja lillepidu? ?Nii ustavaid inimesi pole mul küll kunagi olnud kui oma pere, kellele võib usaldada absoluutselt kõik. See aitab ka juhtimises, sest vastutusekoorem on teatud määral jagatud,? usub Jüri Ross kaljukindlalt. Samuti mainib ta, et tööviljakus on suurem kui n-ö tavafirmas, sest perega suheldakse ju ka töövälisel ajal ning räägitakse tööjuttu, vahetatakse infot.
Kristine märgib, et tema ja IT ostu- ja müügijuhist vend Margus polegi kusagil mujal töötanud, nii et raske öelda, kas n-ö tavafirmas oleks midagi teisiti. ?Julgem on oma ideedega välja tulla, sest tean, et sajaprotsendiline toetus on taga. Kui tuled noore spetsialistina uude kollektiivi, siis on võib-olla päris raske end maksma panna. Selles mõttes on perefirmas parem,? leiab Kristine. Margus avaldab arvamust, et sugulasele julged välja öelda ka asju, mida kellelegi teisele ehk ei ütleks ning Marga leiab, et pere käest nõuad rohkem kui n-ö tavalise töötaja käest ning ka ise pingutad rohkem.
Selle peale mainib Jüri, et eks see motivatsioon on rohkem sisemine värk. ?Mul ei kukkunud kunagi ka nõukogude ajal pastakas kell viis käest maha, aga mõnel kukkus juba pool tundi varem ja mõnel kukub ka praegu,? räägib Jüri, kes vene ajal juhtis Talleksi arvutuskeskust.
?Tegelikult polegi meil ju a la familia Ross, vaid familia põhimõttelises kontekstis. Pool firmat on sugulased omavahel ? lisaks kümnele abielupaarile ka näiteks ema ja poeg, minia, ämm ja poeg, samuti vennad,? loetleb Jüri Büroomaailma personali ning nendib, et kuna firma on turuliider, ju siis on hea töötada. ?Alguses ei teinudki me pikka aega töökonkursse ? kogu kaader tuli juba tööl olevate inimeste sugulaste või tuttavate seast,? räägib Marga ja Jüri lisab naerdes, et nüüd on vist suguvõsad ammendunud.
?Mina mõtlen neist kõigist küll nagu oma perest, teeme kogu kollektiiviga jaanipidusid ja jõulupidusid ning näiteks minu 50. juubelil oli telk hoovi peal ja kõik kutsutud. Edukuse nurgakivi on see, et oleme oma töötajatega ausad. Me ei suuda neid üle kullata ega miljonärideks teha, aga meie eesmärk on töötajate heaolu. Kümne aasta jooksul pole ükski kord palk hilinenud,? kinnitab Jüri.
Perefirma varjupooltest rääkides mõtleb Jüri tükk aega ja leiab siis, et ainus varjupool võib olla see, et kollektiivisiseselt hakkab keegi susisema, et näed, Rossid midagi ei tee ja võtavad ainult raha välja. ?Ka lastel võib seetõttu raskem olla. Kuna ostsime Leedu firmas osaluse, pühendun ma järgmised kolm aastat sellele ja Eestis jääb juhtima Kristine. Ta on noor, lisaks veel naine ja võib-olla mõni vaatab, et sai juhiks ainult tänu sellele, et on Jüri tütar. Aga ei ? oli veel viis inimest, kelle peale mõtlesin, aga kuna Kristine on kasvanud me kõige laiahaardelisemaks töötajaks, siis jäi tema oma võimekusega peale,? räägib Jüri innustunult, hoolimata tütre vaiksest märkusest: ?Ah, isa, mis sa kiidad.?
Jüri lisab, et viimase viie aastaga ongi ta palju juhi rollis n-ö tagasi tõmmanud, teisi kaasanud ja vastutust jaganud. ?Viis aastat tagasi teadsin kõike peast ? igasuguste toodete hinda, näiteks kõvaketta oma. Nüüd enam mitte,? nendib ta.
Kui küsida, millega perekond Ross vabal ajal tegeleb, läheb jutuvadin väga elavaks ning selgub, et palju aega veedetakse koos. Mängitakse golfi, mis suvel võtab palju aega, lisaks peesitatakse suvilas, talvel suusatatakse.
- Ülle Aasjõe, Tamore Eesti OÜ müügijuht, endine Büroomaailma töötaja
Perefirmal ja n-ö tavafirmal on suured erinevused. Kui perefirma omanikud on ka tegevjuhid, siis on see nende elustiil. Nad on tööl 24 tundi ööpäevas. Perefirmas on seetõttu näiteks otsuste, ideede liikumine kiirem ning vabam.
Väidetavalt on perefirmade kasumlikkus kõrgem, kuna omanik osaleb pidevalt igapäevatöös. Suuri probleeme võib tekkida siis, kui töötajate värbamisel ja edutamisel hakatakse eelistama sugulussuhteid kompetentsile.
Jüri Rossi ees võtan mütsi maha. Ta suhtub oma töötajatesse lugupidavalt ning võtab tervet töökollektiivi oma perena. Vahet ei tehta ei nõudmiste ega ka suhtumise osas, kas on tegemist oma pereliikmega või mitte.
Mina sain Büroomaailmast positiivse kogemuse, aga kuna inimesed on erinevad, siis võib leiduda keegi, kellele üks või teine asi ei meeldi.
Sisekliima oli Büroomaailmas sõbralik ning kaadrivoolavus umbes üks inimene kolme aasta kohta. Inimesed on neile väga lojaalsed ning suur osa neist töötanud firmas juba kümme aastat. Firma tulemused räägivad ise enda eest ? eks ikka töötatakse seal, kus on hea olla.
- Margus Ross: Väga hea suhtleja, aus ja eetiline inimene. Vahel mõtlen, et kui inimestega on mingid probleemid, siis kas minul oleks nii palju külma närvi kui Jüril
- Kristine Ross: Kõige tähtsam juhi puhul on see, et ta austab inimesi ja on inspireeriv. Annab piisavalt vastutust. Kui Jüri oleks jama ülemus, siis ma ei tahaks siin töötada. Iga organisatsioon on oma juhi nägu ning tänu sellele, et Jüri on suurepärane suhtleja, on Büroomaailm päris hästi tuntud. Ta saab inimestega hästi kontakti. Muidugi armastab Jüri korda ja distsipliini. Kõik välismaalased alati imestavad, et meil on nii steriilne ladu. Ta on hästi impulsiivne, mõningates situatsioonides võiks rahulikumalt võtta, sest alati ei tule pea ees lahingusse tormata.
- Jüri Ross: Vahel olen ma marurahulik!
- Marga Ross: Õudselt hea psühholoog. Ma imetlen, kuidas ta oskab olla inimestega kannatlik. Ärivaist on talle kaasa antud, samuti kaugele ette vaatamise oskus.
- Kristine Ross: Mille üle me nalja viskame, on tema kalduvus oma meelt kardinaalselt muuta ? mitte muidugi põhimõttelistes asjades. Aga see ajab hulluks.
- Marga Ross (kaitsvalt): See on ebaoluline!
- Kristine Ross: Ma olen küll Jüri kabinetist ust paugutades välja jooksnud.
- Jüri Ross (muheldes): Ta on mul kange. Pisarad on vaieldes küll silma tulnud. Ja eks nad vennaga ka purelevad vahel omavahel ? venna-õe asi.

Seotud lood

 • ST
Sisuturundus
 • 18.07.24, 11:28
Kulla hind hüppas uute rekorditeni, 2500 dollari tase on käeulatuses
Kulla hind tõusis nii dollaris kui euros uute rekorditeni. Turgude hinnangul on pärast Föderaalreservi juhi Jerome Powelli esmaspäevast sõnavõttu aina tõenäolisem, et keskpank otsustab juba septembris intressimäärasid kärpida. Just see andis lühiajalist pilti vaadates kullale tõuke ületada maikuus saavutatud tipud.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele