Villy Paimets • 10. detsember 2003 kell 22:00

Uus jäätmeseadus sunnib müüjad vanavara koguma

?Olmeelektroonika käib probleemtoote määratluse alla, mille suhtes rakendub tootja vastutuse printsiip. Ilmselt hakkavad tekkima vastavad tootjate ühised organisatsioonid, mis asjaga tegelevad,? ütles keskkonnakomisjoni esimees Jürgen Ligi. Teiseks peab omavalitsus looma võrgustiku tema kogumiseks, edasi on küsimus tootja oma. Päris keeldu 1. aprillist kindlasti ei teki, sest võrkugi enamasti pole, lisas ta. ?Aga 2005 peab see tekkima ja selline, mis tarbijale mugav,? lausus Ligi.

Probleemtooteks nimetab eelnõu toote, mille jäätmed põhjustavad või võivad põhjustada tervise- või keskkonnaohtu, keskkonnahäiringuid või keskkonna ülemäärast risustamist. Probleemtooted on näiteks patareid ja akud, mootorsõidukid ja nende osad, elektri- ja elektroonikaseadmed ning nende osad.

Tootja on kohustatud tagama tema valmistatud, edasimüüdud või sisse veetud probleemtootest tekkinud jäätmete kokkukogumise ja nende taaskasutamise või nende kõrvaldamise ning tekkinud jäätmehoolduse kulud kannab tootja, kelleks seaduseelnõus on ka toote müüja, sealhulgas postimüügifirmad või maapoed.

?Keelamise ja käskimise asemel kehtivad siin pigem pehmemad printsiibid. Ära ei tohi visata selgelt ohtlikke asju, näiteks kraadiklaase. Elektroonika puhul on küsimus, kas teda on põhjust ohtlikuks pidada. Päris keeldu 1. aprillil kindlasti ei teki,? jätkas Ligi.

?Järelevalve ei saa sel alal ilmselt väga efektiivne olla, rõhk on teadlikkusel ja mugavusel. Kuuldavasti on Tallinnaski juba ligikaudu 30 vastavat kogumiskohta, RagnSells näiteks lammutab arvuteid,? lisas Ligi.

Peamiselt bürootehnikat müüva KTK Overalli turundusjuht Adam Leemet ütles: ?Canoni esindajana oleme võtnud seda kui eetilist kohustust ning meil on käivitatud sisemine keskkonnakaitseliste meetmete kava, mis puudutab meie poolt müüdud elektroonika utiliseerimist ja uuesti kasutamist.?

?Loomulikult sellised muutused nõuavad lisakulusid ja väga väikeste müügikasumitega opereerivad ettevõtted ei suuda investeerida nende seaduste täitmisse. Minu arust on keskkonnakaitsega seotud ettevõtmised tervitatavad ja näitavad, et me oskame ka tulevikule mõelda. Meie looduse ja keskkonna eest hoolitsemine ei ole ainult riigi ülesanne, vaid igaühe kodanikukohus,? lisas Leemet.

Olmeelektroonika tooteid importiva ja kauplusteketti 1001 Kodumasinat omava Sandman Grupi finantsjuht Toomas Suurvärav esitas aga küsimuse: ?Mis paneb inimest vana aparaati tagasi tooma? Ja kui mitte keegi ei toogi, lihtsam on ju ära visata, mis siis saab??

Hetkel kuum