Ülo Toomsalu • 12. detsember 2003 kell 6:05

PM: Pealtkuulamine ähvardab röövida privaatsuse

Õiguskantsleri ja IT-ettevõtjate hinnangul ohustab eestlaste privaatsust seadus, mis lubab politseil ja luurel sidevõrkudes liikuvat infot pealt kuulata.

«Suvaline jälitav ametnik võib operaatori juurde sisse astuda ja öelda, et ta tahab mingeid andmeid saada,» rääkis IT- ja telekommunikatsiooniettevõtjate liidu (ITL) tegevjuht Tarmo Osman Postimehele. «Tal peab olema küll kohtu luba, aga see on riigisaladus. Kui lugeda seadust, siis on seal kirjas, et meil pole õigust seda luba küsida.»

Osman lisas, et ka pealtkuulajate kontrollimine pole telekommunikatsiooniseaduse muudatuses kirjas sellisena, nagu peaks. Seetõttu on pealtkuulajaid raske kontrollida.

Andmed selle kohta, kes keda ja millal pealt kuulas, jäävad operaatorile ja pealtkuulajale, aga näiteks Riigikogu erikomisjon ja teised neid ei saa. Osmani sõnul tegi ITL ettepaneku, et pealtkuulamisandmed tuleks siiski riigile üle anda, «aga sinna ta soikus».

Ka õiguskantsler Allar Jõks märkis eelnõule lisatud hinnangus, et seadusemuudatus ei taga kontrolli jälitusametkondade tegevuse üle. See on aga vajalik perekonna- ja eraelu puutumatuse ning sõnumite saladuse kaitseks.

Samuti märkis õiguskantsler, et riigil on kohustus luua tõhusad õiguskaitsevahendid jälitustegevusega ohustatud põhiõiguste kaitseks ning tagada tegelik järelevalve julgeolekuasutuste ja jälitusametkondade tegevuse üle.

Hetkel kuum