Sotsiaalministeeriumi spetsialist: Alkoholist saab Eesti arengu pidurdaja

07. jaanuar 2004, 13:34

Sotsiaalministeeriumi peaspetsialisti Mari Järvelaidi arvamusel saab alkoholist Eesti arengu pidurdaja.

Riikide alkoholiga seotud huvid on Järvelaidi sõnul kui neli sammast ? maksud riigieelarvesse, riigi majandusareng, elanike turvatunne ja heakord riigis ning elanike hea tervis ja rahva taastootmine. Meil ei ole alkoholipoliitika sambad tasakaalus, üks sammas on Järvelaidi ütlust mööda teistest oluliselt erinev.

?Kui esimesed kolm sammast on meil toimivad ja siia saab konkreetsed numbrid tuua tegevuse kirjeldamiseks, siis on neljanda samba - rahva tervise ja rahva taastootmisega seotud kulutused kokku arvestamata. Võime vaid oletada, kas need kulud juba ei ületagi saadavat tulu,? kirjutab Järvelaid homses Äripäevas.

2003 peaks Järvelaidi sõnul alkoholiaktsiisist laekuma 1,24 miljardit krooni. Alkoholi tootmine ja müük on selge tõusutrendiga: 2002 eksporditi alkoholi 189 miljoni krooni eest, kasv võrreldes eelneva aastaga 28%. Import oli samal ajal 668,5 miljonit krooni, kasv 13%. Jaekäive suurenes 31%.

Liiklusõnnetuste vähendamisele suunatud tegevuskava toimib, selle elluviimiseks kulub 958,2 miljonit krooni, arvestusega, et kokku hoitakse üle 6 miljardi kulusid ühiskonnale. Rahva tervise näitajad on aga suuresti langustrendiga, tõusevad vigastused, sündivus on madal, tõdeb spetsialist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing