Ülo Toomsalu • 12. jaanuar 2004 kell 6:02

EPL: Rootsi ekspertide hinnangul konkureerivad Tallinna haiglad liiga palju

Rootsi tervishoiuekspertide arvates on Tallinnas asuva kolme suurhaigla konkurents halb ning rahakulukas.

Linnavalitsuse komisjon hakkab arengukava esimest korda arutama ülehomme.

Hiljuti valminud Tallinna haiglate arengukavas ütlevad rootslased otse, et nende meelest on Tallinna haiglate eesmärgiks lüüa üksteiselt patsiente üle, mitte ühiselt hoolitseda parema ravi tagamise eest, kirjutab Eesti Päevaleht.

Patsientide suunamiseks kasutavad Tallinnas asuvad haiglad ? linnale kuuluvad Lääne-Tallinna ja Ida-Tallinna keskhaigla ning riigile kuuluv Põhja-Eesti regionaalhaigla ? tüüpilisi turundusvõtteid. Maksavad ja meelitavad üle häid spetsialiste, ostavad kalleid diagnoosiaparaate ning sõlmivad kokkuleppeid patsiente suunavate perearstidega, märgib Rootsi konsultatsioonifirma Stockholm Care AB.

Ühe äriettevõtte seisukohalt on see loogiline tegevus, kuid kui otstarbekas on samale omanikule kuuluva kahe ettevõtte omavaheline konkurents ja selleks raha kulutamine, küsivad rootslased, viidates Lääne- ja Ida-Tallinna keskhaigla omavahelisele võistlusele.

Lääne-Tallinna keskhaigla juhatuse esimehe Peep Põdderi (Keskerakond). sõnul ei tasu rootslaste arvamusega selles küsimuses arvestada. ?Sisuliselt on neil (Rootsis ? toim) ju sotsialistlik plaanimajanduse ühiskond, seetõttu on neil ka üks kehvemini korraldatud tervishoiuteenus kogu Euroopas,? väidab Põdder. ?Mujal maailmas on sarnane konkurents igal pool olemas. Rootslaste sellise arvamusega oleme juba harjunud, nad kordavad seda igas töös.?

Põdder tunnistab, et uusi haiglaid soovitades on rootslastel mängus ka omad huvid. ?Eks see paistab välja, et kes see muu kui nemad hakkaksid uusi haiglaid ehitama, sest Rootsi on oskuste poolest suurim haiglate ehitaja Skandinaavias,? märgib Põdder. ?Nende arvamust tuleks teatud koefitsiendiga võtta.?

Hetkel kuum