E-valimised on turvalised ja mugavad

Silver Meikar 30. jaanuar 2004, 00:00

Hea meel oli Äripäevast lugeda, et Janno Reiljan usub e-valimistesse ? esialgu küll valimisjaoskondades e-kabiinide sisseseadmise läbi. Usun, et peagi on võimalik saavutada poliitiline kokkulepe ka kodus või tööl ID-kaardi abil hääletamiseks.

Valimisjaoskondadesse e-kabiinide paigaldamisega piirdumine on mõttetu. See oleks sama hea, kui nimetada makseautomaate interneti-panganduseks või pakkuda e-riigi teenuseid riigiasutuste siseruumidesse paigutatud arvutite abil.

Valimiskomisjoni avalikkusele välja saadetud e-hääletamise süsteemi üldkirjelduses leiab vastuse kõigile tehnilistele kõhklustele, mida Reiljan oma artiklis pealiskaudselt kirjeldab. Reiljan kardab, et valimisjaoskonna arvutis on võimalik ID-kaarti kasutanud isikut välja peilida, sest isikuandmeid ja tema valimiseelistust ei ole lahutatud. Valimiskomisjoni nägemuses sarnaneb e-valimiste põhimõte tuttava nn ümbrikus hääletamisega, kus eelvalimiste päeval antakse võimalus hääletada oma ringkonna kandidaatide poolt väljaspool elukohajärgset valimisjaoskonda.

Ümbrikuhääletamise korral pannakse valimisleht sisemisse ümbrikusse ja see omakorda isikuandmetega täidetud välimisse ümbrikusse. Eelhääletuse järel saadetakse ümbrik isiku elukohajärgsesse valimisjaoskonda, kus märgitakse, et antud isik on hääletanud. Seejärel lisatakse sisemine ümbrik valimiskasti.

E-valimiste põhimõte on sarnane, kuid lihtsasti mõistetavate terminite ja sisemise ning välimise ümbriku asemel kasutatakse krüpteeritud häält ja e-hääletaja digitaalallkirja. Selline süsteem tagab, et ühelgi osapoolel ei ole ühelgi ajahetkel võimalik ühendada digitaalallkirjaga varustatud e-häält ja süsteemi privaatvõtit. Julgen väita, et krüpteeritud andmete lahtihäkkimine ja isikuga sidumine on valimisjaoskonna töötajatele kordi keerulisem, kui eelhääletuse ajal täidetud sisemise ümbriku enneaegne avamine. Seega on tänane süsteem õiguslikult ebakindlam.

E-valimiste võimaldamine eelhääletusel vähendab Reiljani püstitatud kartust isikute mõjutamise osas. Kui ümbrikuga teele saadetud häält ei ole võimalik tagasi võtta, siis e-häält küll. E-valimiste pooldajana näen süsteemi peamiste eelistena täpsust, efektiivsust, mugavust ja pikemas perspektiivis väiksemaid valimiste korraldamise kulutusi. Arvuti kasutamise oskus on peagi võrreldav kirjaoskusega ning inimesi, kes internetti kasutada ei oska, jääb iga aastaga järjest vähemaks.

Kümme aastat tagasi olime harjunud kõiki pangatoiminguid kontoris tegema, tänaseks kasutab enamus elektroonilisi pangateenuseid. Usun, et kümne aasta pärast oleme ka harjunud kodanikukohust turvalise e-valimiste süsteemi kaudu täitma ning oleme valimistel ka aktiivsemad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing