Ülo Toomsalu • 4. veebruar 2004 kell 6:12

PM: Pensionärid korraldavad kohtu tarvis korjanduse

Eesti Pensionäride Ühendus (EPÜ) alustab korjandust, et nõudab riigilt kohtu kaudu pensionikassa rahaga kogumispensionireformi aukude täitmise lõpetamist.

Eile sotsiaalminister Marko Pomerantsiga kohtunud EPÜ esimehe Sven Pärna sõnul ei soovi riigi esindajad pensionäride nõudmistele vastu tulla ning tõenäoliselt ei jäägi neil muud üle, kui oma õiguste kaitseks kohtusse pöörduda, kirjutab Postimees.

«Valitsus lubas küll seniseid seisukohti järgmiseks nädalaks põhjendada, kuid me ei usu, et valitsusel midagi uut öelda oleks,» rääkis Pärn. «Aga soliidsus nõuab, et me vaataksime need enne kohtusse minekut üle.» Tema sõnul ei ole siiani mõju avaldanud ei avalikud kirjand ega meeleavaldused Toompeal.

Pensionäridel on olemas ka esialgne kokkulepe advokaatide grupiga, kes on neid nõus kohtus esindama. Nende nimed hoiab Pärn esialgu saladuses. Advokaadid ei nõua pensionäride esindamise eest protsenti saadavatest lisasummadest, vaid lihtsalt tasu, mille suurus võib hinnanguliselt küündida 100 000 - 150 000 kroonini.

«Kavandame selle summa koguda korjandustest, mis arvestades pensionäride ligi 300 000ni küündivat koguarvu, ei tohiks keeruline olla,» märkis Pärn.

Samas ei usu pensionäride juht, et Eesti kohtus õnnestub neil õigus saada, mistõttu ollakse valmis Euroopa kohtusse välja minema. Selle tarvis tuleb aga teha juba uus korjandus.

«Me ei nõua valitsuselt mingit rahasummat, vaid vastavate seaduste muutmist, mis tooks kaasa ka lisasummad pensionikassasse,» rääkis Pärn.

LHV maakleri Henno Viirese sõnul võiks sama hästi ka tänased noored maksumaksjad anda pensionärid kohtusse, sest millegagi pole garanteeritud, et hoolimata pensionikassasse makstavast rahast on sealt võimalik ka kaugemas tulevikus inimväärset pensioni saada.

Hetkel kuum