Avatud kodu peaks võimaldama nii eraldumist kui koos olemist

Liivi Tamm 18. veebruar 2004, 00:00

Juba planeerimisjärgus tuleks koos arhitektiga mõelda, millised on iga pereliikme vajadused, sest kõige levinumad lahendused ei pruugi sobida kõigile.

?Avatud ruum toimib hästi, juhul kui kodus on võimalus ka privaatsuseks, võimalus teise tuppa minna ja uks kinni panna,? ütleb sisekujundaja Sirje Kadalipp. ?Kui peres on mitu liiget, siis sageli huvid ristuvad: kes tahab vaadata telerit, kes muusikat kuulata.?

Täna on muutunud populaarseks magamistoa, WC ja vannitoa liitmine, mõnikord eraldab neid vaid kardin või liuguks. Taoline privaatne magamistoa ja vannitoa ühendamine eeldab loomulikult teise vannitoa ja WC olemasolu. ?Magamistoa vannituba ei ole koht, kuhu külalisel on mugav minna,? nendib Kadalipp. ?Kui peres on rohkem liikmeid, tuleks vannituba ja tualettruum eraldi ruumidesse planeerida, seda ka siis, kui vannitoas on pott olemas. Ühe pereliikme hädavajadused ei katkesta siis teise teraapilisi vannimõnusid.?

Kaminaga elutoa planeerimisel peaks varakult läbi mõtlema teleri asukoha, mis on tänapäeva maailmas liigagi sageli pereelu keskpunkt.

?Kindlasti ei soovitaks ma kahte võistlevat pilgupüüdjat kõrvuti asetada. Hea oleks, kui istumiskohalt näeks mõlemat, ilma et peaks ennast ümber pöörama. Kui nad on paratamatult ühes seinas, peaksid nad olema teineteisest võimalikult kaugel,? lisab Sirje Kadalipp.

Praegu kõige levinum avatud ruumi variant on liidetud köök ja elutuba. ?Inimesed on niigi vähe aega kodus, ühendatuna annab selline ruum võimaluse rohkem koos olla, avatud köögis saab ka perenaine toimuvast osa.?

Esimene avatud ruumi vaimustus on sellegipoolest juba läbi elatud. Ühest küljest on avatud eluruum muutumas normiks, teisalt soovib nii mõnigi pere juba kööki elutoast eraldada. Põhjuseks on toidulõhnad, mis levivad ka parima ventilatsiooni puhul, ja soov mõnikord endale väikest lohakust lubada. ?Pole just mõnus, kui elutoa diivanil puhates vaatab teisest toa otsast vastu must südametunnistus pesemata nõude näol. Köögi planeerimisel võiks mõelda sellele, et kraanikauss ei jääks kohe silma,? selgitab Kadalipp.

?Selline arhitektuuriline lahendus, kus köögi front planeeritakse istumiskoha vastu, on eriti levinud paljudes uutes kortermajades. Diskreetsem on L-kujuline ruumilahendus, kus köök on elutoa suhtes küljega,? soovitab Kadalipp.

Avatud ruum ei pruugi tähendada lihtsalt suurt saali: ?Lisaks mööblile võivad ruumi liigendada laest madalamad poolseinad. Suure ruumi puhul on hea, kui luuakse võimalus osaliseks sulgemiseks: siin aitavad lükanduksed ja lükandseinad. Materjalide valik on lai, õhulisuse tõttu armastatakse tihti kasutada mattklaasi.?

Läbi kahe korruse avatud eluruumi puhul võib ruum muutuda kõlakojaks. Seda aitavad leevendada heli summutavad materjalid ? hästi sobivad tekstiilid.

Tsoone aitab eristada materjali vaheldumine põrandal, mis tuleneb eelkõige ruumi funktsioonist. ?Näiteks esikupõrand peab taluma suuremat koormust, siin on levinud lahenduseks keraamiline plaat. Avatud esiku puhul annab plaadi lõppemine märku, et ollakse teises ruumis. Ülemineku asukoht aitab muuta esikut visuaalselt suuremaks või väiksemaks,? räägib Kadalipp.

Avatud ruumi erinevaid osi aitab määratleda lagede liigendus ? lae osade alla toomine, ripplagi ? ja värvide vaheldumine seintel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing