Tubakakaupmees Jegorov: kapo provotseeris mind pistist andma

Peeter Raidla 19. veebruar 2004, 00:00

Tuntud tubakakaupmees Jegorov esines kohtus avaldusega, väites, et kaitsepolitsei ise provotseeris teda altkäemaksu andma. Tema kaitsja vandeadvokaat Andres Lusmägi esitas mitu taotlust nõudmaks välja dokumente, mis tõendaksid Jegorovi esitatud vastusüüdistust, kuid Tallinna prokuratuuri juhtivprokuröri Kristel Siitam-Nyiri nõudel lükkas linnakohtunik Märt Toming need riigisaladusele viidates tagasi.

Prokuröri esitatud süüdistuse kohaselt oli Jegorov ise otsinud kontakti oma perekonnatuttava Katrin Alliku venna Janek Liitoviga, kes oli möödunud aasta mais hakanud vahemeheks Jegorovi pakutud altkäemaksu edastamisel Kristi Pajule Tallinna juriidiliste isikute maksuametist.

Jegorov soovis pistiseks pakutud 450 000 krooni eest vastutasuks arvutidisketti, kahte käsitsi täidetud vihikut ja ka arvutit, mis tal sama aasta aprillis TRC kontoris korraldatud läbiotsimise käigus ära võeti.

Lubatud summast jõudis Jegorov Liitovile edasi anda 300 000 krooni, tehes seda kolmes osas 100 000 krooni kaupa. Ainsal fikseeritud kohtumisel Pajuga sai Jegorov maksuametniku käest korraks enda kätte flopiketta, muutis selle kasutuskõlbmatuks ja andis siis tagasi. Nii kohtumised Liitoviga kui ka Pajuga leidsid aset 2003. aasta mais autos, mis oli pargitud Tallinnas Tammsaare teel asuva Selveri parklasse. Kõik kohtumised on jäädvustatud lindile. Salvestust on kokku 2 tundi ja 50 minutit ning eile alustati selle kohtulikku läbivaatamist.

Vahur Jegorovi versioon toimunust oli oluliselt teistsugune ning kõlas järgmiselt. Kaitsepolitsei hakkas Jegorovi isiku vastu huvi tundma juba 2002. aasta suvel seoses tema inglasest tuttava Martin Schelliga, kelle vastu Suurbritannia õiguskaitseorganid huvi tundsid. Briti talituste palvel lindistati kapo ülemkomissari Tõnu Miilvee juhatusel salaja meeste kohtumist Tallinnas.

Aprillis 2003 sammus TRC uksest sisse kaheksa maksuametnikku eesotsas Ramses Alliksooga Tallinna maksuametist. Kui Jegorov oli avaldanud soovi oma advokaat kutsuda, lahkus Alliksoo majast ning naasis 20 minuti pärast läbiotsimisorderiga. Aluseks väärteomenetlus, mille algatamiseks vajalikku protokolli pole Jegorov siiani näinud.

?Väärtegu tegelikult polnud, halduskohut, kes väljastab läbiotsimisorderi, eksitati,? kinnitas Jegorov. ?Maksuamet ei ole tänase päevani ühtegi maksuotsust ega muud akti esitanud.?

Mõni päeva hiljem helistas Jegorovile tema tuttav Katrin Allik, kes ütles, et oli kuulnud maksuameti revisjonist ning pakkus oma venda Janek Liitovit abiks. Alles hiljem selgus Jegorovile, et Liitov oli endine kapo ametnik ja Miilvee alluv. Päev pärast Jegorovi ja Liitovi esimest kohtumist kirjutas viimane oma tunnistuses, et ei saanud täpselt aru, mida Jegorov oli soovinud.

See aga ei takistanud prokuröri juba päev varem, pühapäeval, algatamast kriminaalasja, mille raames saadi ka luba varjatud jälitustegevuseks. Viidates kõrgete maksuametnike (mainimist leidsid Enriko Aav ja Mati Erik) seotusele asjaga, muudeti kriminaalasja alluvust: see läks täielikult kaitsepolitsei kätte.

Lindistatud kohtumistel väitsid nii Liitov kui ka Paju Jegorovile, et tema asjad on halvad, et teda võib oodata pikk vanglatee ning et väljapääs on rahas. Üksi kolme alaealist last kasvatav Jegorov kinnitas eile kohtus nii 300 000 krooni andmist kui ka flopiketta kasutuskõlbmatuks muutmist. Küsimusele, miks ta seda tegi, ei suutnud ta selget vastust anda.

Jegorov lisas, et kui teda eelmisel suvel enne 650 000 krooni suuruse kautsjoni vastu vabastamist 28 ööpäeva vahi all hoiti, püüdsid uurijad tema käest mingit infot saada, lubades nn pistiseasjas leebemat karistust.

Jegorov väitis sedagi, et ülekuulamisprotokollid sisaldavad rohkesti valet ning et neid on muudetud.

Ainsa tunnistajana eile kohtusse tulnud maksu- ja tolliameti töötaja Kalmer Kevvät, kes osales TRC kontoris korraldatud läbiotsimises, ütles eile kohtule, et maksuametnike reid oli juba varem planeeritud seoses võimalike ümbrikupalkade tuvastamisega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:12
Otsi:

Ava täpsem otsing