Toomehärrad asusid võitlusse Tartu Toomemäe eest

20. veebruar 2004, 12:24

Toomehärrade Kogu tegi avalduse seoses Tartu Toomemäe kurva saatusega.

Järgneb avalduse tekst:

'Tartu Toomehärrade Kogu on arutanud Toomemäe arendamist juba ligi kaks aastat. Tartu sümboliväärtustes kaasa rääkimisel oleme näinud endid tartlaste esindajatena. Võib öelda, et Tartus ei ole teist piirkonda, mida linlased peaksid oma linnakeskkonna nii lahutamatuks osaks, kui Toomemägi. Seetõttu on loomulik, et ikka ja jälle tuleb esile ideid, kuidas Toomemäge kujundada ning eriti teraselt ja kahjutundega pannakse tähele iga siinset ebakohta. Ühesõnaga - nõutakse palju!

Nõudlikult vaadatakse nii Tartu Ülikoolile kui ka Tartu linnale, kelle vastutusega Toomemäel toimuvat esmalt seostatakse. Kuidas saaksid aga ülikool ja linn teha pikemaajalisi plaane, kui Toomemägi ei kuulu ei ühele ega teisele, vaid on arvel kui reformimata riigimaa. Mida see üldse tähendab ja kuidas selline omandiseisund aitab kaasa näiteks sellele, et linlased ja külalised kuiva jalaga mäest üles-alla saaksid?!

Kõnealune ajutisust sisaldav termin viitab tegelikult ka sellele, et maaomanikuna ei ole riigilgi Toomemäe arendamiseks mingeid erilisi kavu. Ja nii ei tea tartlane õieti, kelle poole peab ta pöörduma, kui märkab ebakohti haljastuses või kui tahaks kaasa rääkida mõne ajaloolise koha täiendavas tähistamises.

Oleks mõistlik ja loomulik, et Toome omanikuks saaks ajaloolisele õigusele tuginevates piirides Tartu Ülikool ja ülejäänud maa osas Tartu linn. Ülikooli ja linna edukast koostööst on kindlaid märke, et Toomemäe edasisel kujundamisel tehakse oma parim ja seda nii teineteist kui linlasi ja linna külalisi austades.

Tartu Toomehärrade Kogu on seisukohal, et tartlastel on õigus operatiivselt kaasa rääkida igas Toomemäega seotud pisiasjas. Et sellest õigusest ka kiiresti kasu sünniks, peaksid linnast ja ülikoolist saama mäe ühishaldajad. Toomemägi väärib rohkemat kui olla üksnes ?reformimata riigimaa?. '

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing