Kaubastatistika täitmises eksitakse

Rivo Sarapik 02. märts 2004, 00:00

Statistikaameti väliskaubandusstatistika sektori spetsialist Evelin Puura selgitas, et 400 ettevõttega pilootprojektis tehti vigu peamiselt teadmatusest. ?Näiteks märgiti Soome riigi tähiseks SO, tegelikult on see tähis FI,? tõi Puura näite. Lisaks tekkis probleeme kaubakoodide määramisel ja kaubakoguste kirjeldamisel, need jäeti kas üldse märkimata või kirjutati valesti.

Lisaks vigadele aurannetes oli probleemiks ka aruannete esitamise väike protsent, keskmiselt esitasid eksportijates aruande 91% ja imporTijatest 80% aruandekohustuslastest. Kui pilootprojektis osalenud firmasid aruande esitamata jätmise eest ei karistatud, siis peale ELiga liitumist on kas valede andmete esitajatele või aruannete mitte esitajatele ette nähtud rahalised karistused.

Ehkki Statistikaameti väliskaubandussektori juhataja Merle Saaliste sõnul võib valede andmete esitamise või aruande mitte esitamise eest võib saada trahvi kuni 30 000 krooni.

Et 1. maist deklaratsioonide täitmine sujuks, korraldab Statistikaamet märtsis ja aprillis koolitusi Intrastati täitmise ja edastamise selgitamiseks ning probleemide vältimiseks. Näiteks muutuvad seni tollideklaratsioonidel kasutatavad kaubanomenklatuuri koodid kaheksakohaliseks. Praegu on need koodid kümnekohalised.

Intrastatiga kogutakse andmeid kaubavahetustehingute kohta liikmesriikide vahel.

Aruannet saab täita paberil kui elektroonselt, novembriks loodab Statistikaamet tööle saada ka veebipõhise aruannete edastamise vormi.

Vormide näidised ja muu Intrastati puudutava info leiab www.stat.ee/valiskaubandus

Intrastati aruande esitamise kohustus on ainult neil, kelle ekspordi või impordi kaubakäive ELi riikidega ületas aruandeperioodile eelneval aastal nn statistilist läve, Eestis ühe miljoni krooni

Intrastati aruanne tuleb Statistikaametile esitada aruandekuule järgneva kuu 10. tööpäevaks, Eestis esitatakse esimene aruanne 14. juunil 2004

Lubatud on aruande esitamine osade kaupa, viimane osa peab jõudma kohale enne kehtestatud tähtaega

Statistikaametile tuleb teade saata ka siis, kui antud aruandekuul liikmesriikidega kaubandustehinguid ei toimunud

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing