Ehitusturg kasvab edasi, suurfirmad võidavad enim

ÄP 05. märts 2004, 00:00

Eile kirjutas Äripäev, et keskmiselt kasvas ehitusturg mullu 15%, suurima ehitusettevõtte, Merko Ehituse käive suurenes aga koguni 62%.

Äripäev ennustab ka alanud aastaks ehitusturu kasvu jätkumist. Samuti ootab toimetus Eesti ehitusturu aina suuremat konsolideerumist, kus suured projektid koonduvad aina enam üksikute suurfirmade kätte.

Merko on tänaseks kinnistanud oma positsiooni absoluutse turuliidrina, kusjuures suur osa kasumist tuleb Lätist. Kui Merko käive oli mullu 2,7 miljardit krooni, siis käibelt teisena järgneb talle FKSM vaid miljardiga. Ehk esimese ja teise vahel haigutab kuristik. Merko võitis ülisuurelt ka kasumis. Aastaga see peaaegu kahekordistus: 99 miljonilt kroonilt 2002. aastal tõusis Merko Ehituse kasum mullu 184 miljoni kroonini.

Oma käibenumbreid tõstsid keskmisest enam ülespoole ka teised raskekaallased Eesti Ehitus ja FKSM. Suurematest ehitusfirmadest kahanes möödunud aastal ainult Skanska käive 13% ning Koger & Partnerite käive 12% võrra.

Kuigi mullused kasvunumbrid tunduvad müstilised, usub Äripäev, et tõus ehitusturul jätkub ka käesoleval aastal. Esiteks tõukab Euroopa Liiduga liitumine takka teede-ehitust. ELi fondide kaudu on teedeehitusse järgmise seitsme aasta jooksul tulemas 4 miljardit krooni.

Teiseks on oodata mitmeid suuri ehitusprojekte: käivitub Eesti Energia 15 aasta pikkune ja 46 miljardit krooni maksva investeeringute kava elluviimine. Mahukad projektid on ka Kunda tselluloositehase rajamine ja Tallinna sadama piirkonna arendamine.

Kolmandaks jätkub elamuehituse buum. Seda nii Eestis kui ka Lätis ja Leedus. Tõenäoliselt on käesolev aasta Eesti ehitusfirmadele just Läti ning Leedu turule laienemise aasta.

Neljandaks on Eesti majanduskasv endiselt tugev ja ehitus liigub üldise majanduskasvuga kaasa, järgides majanduskõverat paari kvartali pikkuse ajavahega.

Mitmed oodatust kehvemaid tulemusi näidanud firmad kinnitavad, et valmistasid ette just tulevikuprojekte. Käibe kümnekordse kukkumise läbi teinud ja kahjumisse jäänud Lemminkäinen Eesti viitab ühele suurele käivitamist ootavale projektile ning ka Eesti Ehituse projektid venisid. Äripäev soovib seega vastu vaielda Eesti Ehitusettevõtjate Liidu direktorile Tarmo Ligele, kes ei usu senise tõusu jätkumist. ?Siinsel turul pole sellist mahtu enam kuskilt võtta,? kommenteeris ta ehitusfirmade möödunudaastast kiiret kasvu. Lige põhjendas oodatavat kasumite vähenemist palkade tõusuga. Samas ei kavatse ehitusettevõtted ise sel aastal eriti palku tõsta. ?Palk tõuseb, kui tõuseb käive,? märkis Äripäevale hiljuti ASi Teede REV-2 finantsjuht Svetlana Aleksejeva.

Ehitusturu kasv omakorda toob Äripäeva arvates veel suurema konsolideerumise, sest turuliidrid võidavad enim. Nemad panevad paika mängureeglid ja tellivad väikestelt allhanketöid. Samal ajal võib kohalikke firmasid ohustada veel suurem konkurents välismaalt, mida soosib liitumine ELiga.

Eesti ehitusturg ei pruugi koonduda suuremate kätte mitte meie, vaid ELi mastaabis. Seejuures võib edu tagada koostöö. Eesti neli suuremat teedeehitusfirmat ühinesid mullu konsortsiumiks ning võitsid mitmeid mahukaid ehitushankeid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing