Tallinn tahab osa poepidajaid rendipinna erastamise võimalusest ilma jätta

Andres Kärssin 08. märts 2004, 00:00

Kesklinna valitsus taotles jaanuaris erastamisele mittekuuluvate mitteeluruumide nimekirja täiendamist pindadega, mida peetakse vajalikuks kohaliku omavalitsuse ülesannete teostamiseks, mis jäävad vanalinna muinsuskaitsealale ja on seotud üldise huviga kujundada linna elukeskkonda.

Kokku 57 pinnast koosnevas nimekirjas on enamuses lasteaiad, haridus- ja kultuuriobjektid. Samas leiab 17 kaubanduspinda, mis asuvad Raekoja platsil või sellele suubuvate tänavate ääres.

Eelnõu saadeti linnavalitsusest linnaosavalitsusse uueks arutamiseks tagasi. Praeguseks on laekunud ka linna sisekontrolli seisukoht, mille kohaselt seadus küll ütleb, et linnal on õigus jätta mitteeluruumid erastamata ?mõjuvatel põhjustel üldistes huvides?, kuid selle määratluse näol on tegemist määratlemata õigusmõistega. Sisekontroll viitab kaupmeeste õigustatud ootusele praeguse rendipinna erastamiseks ning vajadusele arvestada võrdse kohtlemise põhimõttega.

?Tänane situatsioon on aga selline, et vanalinnas on suhteliselt palju pindasid erastatud ning seetõttu tekitab otsus probleeme just võrdse kohtlemise seisukohast,? tõdes kesklinna valitsuse juriidilise osakonna juhataja Kaialiisa Koolberg.

Tallinn on tellinud hinnangu ka kolmelt advokaadibüroolt. Põhimõtteliselt ollakse ühtsel seisukohal, et nimekirja täiendamine on võimalik, lausus Koolberg.

Koolbergi sõnul on kõnealustel rendipindadel tegutsevatest kaupmeestest 90 protsenti esitanud erastamisavalduse.

Ühe tundmatuks jääda soovinud mitteeluruumi erastamishuvilise rentniku sõnul on protsess teadmata seisus ? viimane linnaosavalitsusest saadud kiri pärineb sügisest ja ütleb, et asja arutab volikogu.

Seadus lubab teenekal rentnikul pinna erastada esmajärjekorras.

Mitteeluruumide erastamise seadus näeb ette, et ostuõigus erastamisel alghinnaga ? milleks on turuhind ? on mitteeluruumi lepingu alusel kasutaval isikul, kui leping mitteeluruumi kasutamiseks on sõlmitud enne 29. novembrit 2000 ja avaldus mitteeluruumi erastamiseks on esitatud enne 2001. aasta 1. detsembrit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:15
Otsi:

Ava täpsem otsing