Eesti filmid pürivad maailma ekraanile

Heidit Kaio 09. märts 2004, 00:00

Rahvusvaheliselt edukad on olnud eestlaste toodetud joonisfilmid. 13osalist multifilmi koeratüdruk Lotte seiklustest on näidatud 22 riigis, sealhulgas enamikus Euroopa maades, kuid ka Singapuris, Mehhikos ja Austraalias.

Järjena on valmimas kalleim Eesti multifilm ?Leiutajate küla Lotte?, mille eelarve on 28 miljonit krooni.

50 minuti pikkust joonisfilmi ?Lepatriinude jõulud? on näidatud üheksas riigis. ?Lootused olid suuremad, kuid takistusena selgus, et jõulutraditsioonid eri riikides on väga erinevad,? ütles Eesti Joonisfilmi produtsent Kalev Tamm.

Multifilmi ?Tom ja Fluffi? levitamisõigused on soomlaste Yleisradiol. ?Meile teadaolevalt on seda näidatud viies telekanalis,? ütles Tamm.

Tamme sõnul on tänapäeval multifilm reklaamiks muutunud ja olulisem on toodete müük, mis filmi näitamisele järgneb. Eestiski on edukalt müüdud Lotte voodilinasid ja jäätist, seoses uue filmiga tuleb veelgi uusi tooteid.

Hollandisse, Soome, ?veitsi ja Austraaliasse on müüdud eestlasi parodeeriv ja Allfilmil lätlastega koostöös valminud film ?Head käed?.

?Korralik telekanal maksab filmi eest 7500?8000 eurot (112 000?120 000 krooni), sellest kuni 30 protsenti läheb müügifirmale,? ütles Allfilmi juhataja Artur Talvik.

Allfilm on teinud dokumentaalfilmide tootmiseks koostööd BBCga. Eelmisel aastal valmisid kolm tunniajalist filmi Peterburist, mida on näidatud Jaapanis, Hongkongis, T?ehhis ja Ungaris. ?Esimest osa näidatakse ka Finnairi üle ookeani lendudel,? rääkis Talvik. Valmimas on üks dokumentaalfilm Tai köögist, mis on mõeldud brittidele ja teine Kreekast.

Talviku sõnul on keeruline välja tuua hinda, mida dokumentaalfilmi turustamisest saab, sest enamasti müüakse neid telekanalitele mitmekümneosaliste pakettidena.

Märtsis esilinastub lätlastega koostöös valminud lastefilm ?Veepomm paksule kõutsile? ja suvel hakkab Allfilm tootma koos sakslastega filmi, mille tööpealkiri on ?Kontsertreis?. ?Viimane on esimene tõsine koostöö välistootjaga, kus välismaine panus ulatub 10 miljoni kroonini,? ütles Talvik.

Kui teleekraanile on Eesti filme jõudnud kõikjal maailmas, siis kinolinale väljaspool Eestit ja Soomet pole ükski film jõudnud.

?Mina ei usu, et Eesti filmid kusagil maailmas kinovõrku jõuavad,? ütles Allfilmi juhataja Artur Talvik. Samas loodab Kristjan Taska neljapäeval esilinastunud filmiga ?Täna öösel me ei maga? just muu maailma kinoekraanidele jõuda.

Taska eelmist filmi ?Nimed marmortahvlil? on müüdud Hiina ja Iisraeli telekanalitele. Euroopast on ainukesena filmi ostnud Ungari. ?Tegelikult ma olen üllatunud, ma ootasin, et enamik Euroopa riike filmi siiski näitab,? ütles Taska. Kui palju on müügist teenitud, Taska öelda ei oska, sest levitajale pole veel arvet esitatud.

Tagasihoidliku leviga ongi olnud ka Eesti kinofilm ?Vanad ja kobedad saavad jalad alla?. Film valmis firmas Eetriüksus, mille kaubamärk on Ruut. Filmi näitamisõigused on seni ostetud Leetu. Ruut on sõlminud levitamislepingu USA firmaga ja suvel antakse Ameerikas välja DVDd.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing