PM: Elektrijuhtmest tulev internet on esialgu kallis

11. märts 2004, 08:01

Elektrijuhtmeid kasutava internetiühenduse levikut võivad spetsialistide hinnangul pärssida seadmete kõrge hind ning madal andmesidekiirus.

Esimesena toob seadmed, mille abil on võimalik internetiühendus laiali jaotada tavaliste elektrijuhtmete abil, turule Schneider Electric Eesti (SEE), kes tutvustas vastavat tehnoloogiat eile alanud energiamajanduse messil Enerex, kirjutab Postimees.

Esialgu lubab seadmestik üles ehitada väiksemaid võrke, kus internetti edastatakse kuni 400 meetri kaugusele keskseadmest. Füüsiliselt on tegemist kahe aparaadiga, millest esimene ? keskseade ? võtab vastu andmed ning töötleb need elektrivõrgus edastamiseks sobivasse vormi, teine muudab need omakorda aga uuesti arvutile arusaadavaks.

SEE müügijuhi Indrek Ulmase sõnul välistab uus tehnoloogia vajaduse vedada igasse korterisse või büroosse spetsiaalne juhe, mille abil internetiühendust edastada. Esialgu pakub tehnoloogia võimaluse edastada internetti kuni 64 kasutajale, kes jagavad omavahel 36-megabitist andmesidekiirust. Iga kasutaja võib omakorda netti ühendada kaks arvutit.

Praegu olemasolev tehnika on siiski üksjagu kallis. Keskseade, mis võimaldab interneti viia 64 kasutajani, maksab umbes 20 000 krooni. Iga kasutaja peab omakord aga kulutama 6000-7000 krooni vastuvõtuseadmele.

Unineti teenusoperaatorüksuse juhi Ardi Aolaiu sõnul jääb esialgu väheseks ka pakutava süsteemi kiirusest, sest kui keskseadmest väljastatavat internetisidet kasutavad kõik tarbijad, siis ei küüni ühenduse kiirus poole megabitini sekundis. «Inimesed on aga harjunud juba hoopis kiirema ühendusega,» lausus ta.

Esimesed huvilised on siiski juba olemas ning näiteks kaalub sellise ühenduse paigaldamist oma rajatavasse uude elamurajooni ehitusfirma Merko. Merko eriosade spetsialisti Martin Mätase sõnul oleks esmalt vaja kokkuleppele jõuda mõne internetipakkujaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing