Poe nõuanne viib segadusse

Liivi Tamm 17. märts 2004, 00:00

Kas vastab tõele väide, et ehituspoodide personal ei tunne kaupa? Et ressurss suunatakse valiku täiustamisse, kokkuhoiupunktiks saab tööjõu koolitus?

Väite kontrollimiseks esitasin ehituspoodide personalile näiliselt lihtsa küsimuse: kas õlitatud põrandat tohib lakkida? Hiljutise remondi käigus olin seda ise proovinud. Mul läks hästi ? lakikiht ei hakanud kooruma, nagu mitmelt poolt hoiatati.

Eranditult kõik teenindajad elasid mu murele kaasa, leidsid aega vastata ja jagada oma kogemusi ja arvamusi. Ajad, mil ehituspoe teenindaja suhtub klienti kui tüütusse putukasse, kes päevatoimetusi häirib, näivad õnneks seljataga olevat. Vähemalt küsitletud kauplustes küll.

Paraku vastused siiski erinesid. Lihtne on vastata ja arvata, vähesed kontrollivad arvamuse paikapidavust. Jääb segaseks, kuidas võib ette kujutada ja soovitada 1 cm kihi mahahööveldamist laudpõrandalt ? ainuüksi mõte lauas olevatele kruvidele või naeltele ning seejuures hööveldamisele punni keskpaigani tekitab arusaamatust. Vastust mõjutas ka müüjate isiklik suhtumine lakkimisse ning õlitamisse: müüja eelistus mõjutab paratamatult tarbijat. Klient näeb müüjas siiski professionaali, kelle arvamust peaks uskuma. Sest kust siis veel küsida?

Tegelikult pole asi väga hull, kuna teenindaja vähemalt püüab aidata ja vastust leida. Esimest vastajat uskuma jäädes võib siiski sisse kukkuda, müüjal pole süvenemiseks aega ega teadmisi. Enamasti esitatud küsimust põhjalikumalt uurima ei hakatud, üldiselt soovitati kindlaid lahendusi (lihvi kõik maha), et probleemide tekkimine oleks ebatõenäoline.

Lõpuks tuleb usaldada siiski enda loogilist mõtlemist. Ja ehk lihtsalt väikesel pinnal järele proovida.

Sean esiotsa sammud puidukaupade suunas, kus seisab kaks müügikonsultanti.

Hakkan otsusekindlalt uurima: ?Kas õlitatud põrandat tohib lakkida?? Saan kiire ja otsekohese vastuse: ?Ma ei tea.? Õnneks suunatakse mind edasi värvide juurde.

Värviosakonna müüja Marika selgitab, et õlitatud põrandat kindlasti lakkida ei tohi, muidu kooruvat kogu lakikiht maha, sest õlikiht lihtsalt ei võtta lakki kinni.

Marikale endale sümpatiseerib ilmselgelt just lakkimise idee. ?Mul isiklikult on see kogemus, et õlitatud põrandale sattunud plekk ei taha maha tulla, seepärast on ikka lakkimine parem variant,? räägib Marika. ?Meil kaupluses on saada head vesialusel lakid, need kuivavad juba kahe tunniga.?

Teenindaja Tarmo arvab, et võib küll. ?Olen kuulnud, et sellist praktikat on olnud,? selgitab ta. Et olla päris kindel, otsustab Tarmo teooriat siiski kontrollida ja hakkab helistama. On laupäeva õhtu ja mitu telefoninumbrit ei vasta, lõpuks õnnestub tabada osakonnajuhataja. Selgub, et õlitatud põrandat siiski lakkida ei tohi.

Teenindaja Vambola on veendunud, et õlitatud põrandat lakkida ei saa. ?Oi ei, äärmisel juhul tuleb ikka kõva kiht maha lasta,? selgitab ta.

?Puitpõrandal peab isegi 1 cm maha hööveldama, muidu koorub lakk maha. Vanasti oli ka õli baasil lakke. Igal juhul tuleb hoolega järele mõelda ? kui juba õlitamist alustada, siis tuleb sellega ka jätkata.?

Müüjad ei suuda üldse mõista, miks keegi võib soovida juba õlitatud põranda üle lakkida. Tunnen end pisut halvasti, sest see idee näib neile suisa rumal. Võtan siiski julguse kokku ja uurin edasi. Müüjataride sõnul lakkida ei saa, ent nad küsivad ka kolleegi arvamust.

Müüja Koit selgitab, et kui õlitatud põrandalt kiht maha lihvida, siis on lakkimine võimalik. ?Kõik tuleb maha lihvida,? selgitab ta.

?Kui palju on kõik?? uurin edasi.
?Laua sees on õli üks millimeeter,? selgitab Koit. ?Lauatükki küljelt vaadates võib küll tunduda, et rohkem, sest õli võib olla üle külje valgunud, ent üldiselt õli üle millimeetri puidu sisse ei imbu. Oluline on ka see, mis tüüpi õliga on põrand eelnevalt õlitatud ja mis tüüpi lakki soovite kasutada.?

Müüja Eiko tunnistab, et kauplus pole lakkidele-õlidele spetsialiseerunud. Ta ei usu, et õlitatud põrandat lakkida tohiks. Minu palve peale helistab ta Synteko lakkide maaletoojale. Veidi uurimistööd ja Eiko tunnistab, et tegelikult on idee täiesti teostatav: ?Tuleb välja, et eksisin. Saab küll õlitatud põrandat lakkida. Seda tuleks teha vesialusel lakiga, lahusti baasil lakiga võib tekkida keemiline reaktsioon, mis võib laua pealispinna rikkuda.?

Olen saadud infost meeldivalt üllatunud. Lisaks saan teada, et põrandat ei pea kuidagi eriliselt töötlema ega kruntima, see tuleb lihtsalt enne lakkimist korralikult ära pesta ja lasta kuivada. Õlitamisest peab enne lakkimisega alustamist möödas olema vähemalt üks kuu.

  • Tarmo Titov, Auma Expo Põrandamaailma tootejuht:
    Kuna õlitamine ja lakkimine kaitsevad puitu erinevalt (üks toimib puitu läbi immutades sisemiselt ja teine seevastu pindmiselt, andes puidule ainult kaitsekihi), siis üldjuhul ei ole probleemi õlitatud pinda lakkida või ka vastupidiselt lakitud pinda õlitada (selle variandi puhul lihvitakse enne lakikiht maha, et õli saaks nakkuda).

Kergemini ümbertöödeldavad on vanemad põrandad, kus õli ei ole äsja peale kantud. Igal juhul peaks meeles pidama, et lakkima ei tuleks asuda äsja õlitatud põrandat, kuhu õlikiht pole veel korralikult sisse imbunud.

On siiski kaks ohtu, mis võivad tekkida. Esiteks: kas lakikiht saavutab piisava nakke puidupinnaga. Seda ohtu on võimalik vähendada näiteks pinna eelneva lihvimise teel.

Ja teiseks: kas õli ja laki vahel toimub mingi reaktsioon. Keemiline reaktsioon võib põhjustada toonierinevusi, lakikihi lahtikoorumist vms.

Need ohud on küll suhteliselt väikesed, kuid siiski on nad olemas ja nendega tuleb arvestada.

  • Sirje Kadalipp, sisekujundaja:
    Sisekujunduse trend on hetkel õlitatud põrand: kolmest kliendist kaks eelistab lakitud põrandale õlitatud pinda.

Kiidetud on just õli naturaalsust, sest sellisel põrandal on jalal hea ja sõbralik astuda.

Õli toob ka puidu kauni süü paremini esile. Toonitud õlid lisavad erinevaid valikuvõimalusi. Õlitatud põrand läheb aastatega (korduvõlitamistega) üha tugevamaks ja talub hästi suurt koormust.

Alguses nõuab see aga hooldust ja mitmekordset üleõlitamist: puidu pind ei küllastu õlist ühe ega kahe korraga. Äärmiselt tähtis on ka õlitamise kvaliteet: õli, mis ei läinud puidu sisse, tuleb korralikult eemaldada, muidu võtab põrand külge iga pleki.

Kulunud ja kriimustatud kohtade väljanägemist on väga hõlbus hooldusõliga parandada.

Samas on inimesi, kes eelistavad lakitud varianti, mis ei nõua lisavaeva.

Kõrgläikelisele lakile eelistatakse enamasti matti lakki.

Puitu kaitsev lakikiht kardab kriimustamist (koera küüned, kingakontsad, liivaterad, toolid jne) ning kulumisel väheneb kaitse ja halveneb põranda väljanägemine oluliselt.

Lakitud põranda uuendamiseks peab aga kogu põranda ära lihvima (väga tolmune ettevõtmine) ning uuesti lakkima.

Ka lakke on võimalik saada erinevaid toone. Toonitud lakkide puhul peab aga arvestama sellega, et kuludes kulub lakk koos tooniga. Seega on just põrandate puhul kindlam puit toonida pigem peitsiga ning lakiga kaitsta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:17
Otsi:

Ava täpsem otsing