Leppsalu hoiatas tiheneva konkurentsi eest

Gea Velthut-Sokka 31. märts 2004, 00:00

Näiteks üks maailma viiest suurimast kinnisvaramaaklerfirmast Colliers kuulutas Lätis, et otsib töötajaid. ?Vaevalt nad vaid Lätiga piirduvad, küllap avavad oma esindused ka Eestis ja Leedus,? hoiatas Leppsalu kolleege eile kinnisvarafirmade liidu aastakonverentsil.

Suured rahvusvahelised ketid on siiski enim spetsialiseerunud äripindadele ning see turg on Eestis väike. Elamispindade osas näeb Leppsalu aga uute konkurentide tulekut Soomest, Rootsist ja Venemaalt.

?Moskva vahendusfirmad on muljetavaldavad, neil on tööl tuhandeid maaklereid. Laienemine Ukrainasse ja Baltimaadesse on loogiline ja ainult aja küsimus,? ütles Leppsalu.

Seni on Eesti turule püüdnud tulla vaid lätlaste Latio, kuid mitte eriti õnnestunult.

?See on imekspandav, et soomlased ja rootslased pole siin veel kanda kinnitanud, nad on ikka päris uimased olnud. Kuid oodata on muutusi,? lisas Leppsalu. ?Konkurents tiheneks tunduvalt, kuid täna veel turul ruumi on. See on lihtsalt üks aspekt, millega kohalikud vahendajad peavad arvestama.?

Kolleegid siiski Leppsalu muret ei jaga.

Pindi Kinnisvara turundusjuht Peep Soomani sõnul on kinnisvaraturg selleks liiga lokaalne, et välismaised firmad siin erilist edu võiksid saavutada. ?Kohaletulekust ja rahast ei piisa. Võidavad siiski aastatepikkuse kogemusega ja kohalikke olusid hästi tundvad firmad,? ütles Sooman. ?Pigem üritatakse leida siit partnerit.?

Ka Uus Maa Kinnisvaragrupi tegevdirektor Jaanus Laugus ei karda uute konkurentide massilist lisandumist. ?Küll aga võib olla surve mõne kohaliku firma ostuks,? sõnas ta. Moskva vahendajate kohta arvas Laugus, et tõenäolisemalt käiakse Eestist odavat laenuraha otsimas, et Venemaa likviidsel turul kinnisvara arendada.

Kinnisvarafirmade liidu juhatuse esimees Hindrek Leppsalu rääkis erialaliidu konverentsil, et Kesk-Euroopa investeerimisfirmad tunnevad Ida-Euroopa kinnisvara vastu üha enam huvi.

?Paar aastat tagasi ei olnud Euroopa investeerimisfirmades kinnisvaraarendus Ida-Euroopas üldse teemaks. Nüüd on olukord totaalselt teine,? ütles Leppsalu. ?Täna on trend investeerida elamuehitusse Ida-Euroopas, luua siia oma esindused.?

Leppsalu sõnul tähendab see seda, et kohalikul väikeinvestoril läheb raskemaks, konkurents tiheneb ja marginaalid lähevad alla. Väiksematel arendajatel võib tekkida ka probleeme oma projekti jaoks raha leidmisega.

Finantsvaldkonnas on juba praegu suuremate projektide finantseerimisel suur konkurents. ?Oodata on välispankade riskikapitali voolu siia, just elamumajanduse sektorisse, ja see paneb meie pangad uude olukorda,? nentis Leppsalu.

?Usun, et eluasemelaenude turg ei jää nelja panga kätte. Tuleb uusi elamu- ja väikelaene pakkuvaid firmasid,? ennustas Leppsalu.

Kokkuvõtteks ütles Leppsalu, et praegune väikese väljastpoolt tuleva konkurentsiga olukord Eesti kinnisvaraturul kindlasti selliseks ei jää.

?Lohutuseks võib öelda, et lisaks konkurentsile suureneb ka raha hulk. On, mida jagada,? lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing