Logistika põhimõisted, 11. osa

ÄP 06. aprill 2004, 00:00

laotehnoloogia, mille puhul on kaubaalused paigutatud rullikute ja kaldpinnaga varustatud sügavatesse riiulitesse. Kaldpindade kalle on enamasti 4%, kaubaalused veerevad rullikutel ja liiguvad raskusjõu mõjul iseenesest õigele kohale. Rullikud on varustatud spetsiaalsete piduritega, mis takistavad kaldpinnal liikumisel kiirenduse tekkimist ja hoiavad ära kaupade kahjustamise.

ladudes enim kasutatud tõsteseade. Seadme eeliseks on universaalsus ja paindlikkus. Kuna tõstuki mast liigub horisontaalselt edasi-tagasi koos kaubaalusega, on sellega võimalik paigutada kaubaaluseid kõrgematele riiulikorrustele distantsilt, hoiukohale sõitmata. Alust on võimalik kallutada nii masti kui ka kahvlite abil. Kui mast on koos kaubaga eesmises asendis, toimib tõstuk vastukaalu põhimõttel, kui aga tagumises asendis, toimib see tugiratta põhimõttel.

piirkond laos (keskmiselt 75?80% lao pindalast), mida kasutatakse kaupade hoiustamiseks. Ladustamisala hulka arvatakse ka riiulitevahelised koridorid, kuna ilma nendeta pole hoiukohtade kasutamine laos võimalik.

logistika funktsionaalne valdkond, mis tegeleb materjalide/kaupade ajutise hoiustamisega, käsitsemisega ja erinevate lisaväärtusteenuste osutamisega. Ladustamine suurendab kulusid logistilises ahelas, mistõttu peaksid ladustatavad kogused olema optimaalsed ja ladustamise aeg minimaalne.

tavaliselt osaliselt automatiseeritud tehnoloogiliselt terviklik kompleks teatud toimingute sooritamiseks ladudes.

erinevad masinad ja seadmed, mida vajatakse laotoimingute teostamiseks. Lisaks tõstukitele kasutatakse ladudes kaalusid, erinevaid kiletamisseadmeid, tõstetavaid laadimissildu ja -väravaid.

ringlemissageduse pöördarv, mis näitab, mitu päeva seisavad tooted laos ehk mitme päevaga müüakse ladu tühjaks. Arvutatakse füüsilist varu toodete lõikes ja rahalist varu kogu lao kohta tervikuna. Laovaru arvutamiseks jagatakse päevade arv aastas (365) füüsilise või rahalise ringlemissagedusega. Laovaru antakse päevades.

teenusepakkuja ladu, mis osutab laoteenuseid ühele või mitmele kliendile. Lepinguline laopidaja tegutseb üldjuhul täpselt kliendi poolt määratud tingimustel, osutades sageli lisaks tavapärastele laoteenustele erinevaid lisaväärtusteenuseid.

Suhteliselt uus laopidamise vorm, mis kujutab endast privaatse ja avaliku teenindamise kombinatsiooni.

Koostöö aluseks on pikaajalised kirjalikud koostöökokkulepped.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing