Eesti Tööandjate Keskliit: riigiametnike 20-protsendine palganõue on mõeldamatu

15. aprill 2004, 12:58

Eesti Tööandjate Keskliit peab ametiühingute 20-protsendilist palgatõusu nõuet riigiametnikele vastuvõetamatuks.

?Avaliku teenistuse seaduse vastuvõtmisel väljahõigatud loosung ?riigiametnike leib on küll õhuke, kuid pikk? on unustuste hõlma vajunud. Avalikele teenistujatele on kehtestatud niigi kõrged sotsiaalsed garantiid, nüüd tahetakse pika leiva peale ka pekki,? ütles Tööandjate Keskliidu juhatuse liige Tarmo Kriis pressiteates.

Eesti Tööandjate Keskliit peab positiivseks trendiks avalikus sektoris hõivatute osakaalu vähenemist aasta aastalt. ?Nii väikse riigi puhul, nagu Eesti, on avaliku sektori efektiivsus kogu riigi arengu seisukohalt äärmiselt oluline,? väljendas Kriis tööandjate seisukohta. ?Paljudel riigiametnikel tasuks aga endiselt mõelda, kuidas oma ridasid koondada ning efektiivsust suurendada, mitte lobisemise eest palka nõuda,? lisas ta.

Tööandjate hinnangul on Eesti majanduse arengu üheks piduriks kasvav bürokraatia ja avaliku sektori suured kulud. Üle 30% meie tööealistest inimestest saavad palka riigi käest. Selle näitajaga on Eesti Skandinaavia riikide tasemel, kus on Euroopa suurimad avaliku sektori kulud.

Riigiametnike peamiseks ülesandeks on töötada välja seadusandlust ning jälgida selle täitmist. Tööandjate Keskliit on seisukohal, et seadusloomes peab tõusma kvaliteet, mitte kvantiteet. ?Tuleb arvestada, et Euroopa Liiduga liitumisel läheb suur osa töökoormusest Euroopa Komisjonile. See loob võimalusi kokkuhoiuks. Lisaks tuleks tõhustada koostööd valitsusväliste s.h. ettevõtlusorganisatsioonidega, kes juba tänasel päeval teevad seadusloome alal ära suure osa riigiametnike tööst,? rääkis Kriis.

Tööandjate Keskliit ei pea õigeks, et avaliku sektori palgad on kasvumootoriks riigi keskmisele palgale ja survestavad rahvusvahelisele konkurentsile avatud erasektori palgataset. ?Olukorras, kus riigi keskmine palk tõuseb vaevu 10% aastas, on 20-protsendile palgakasvu nõue mõeldamatu,? on Tööandjate Keskliit seisukohal. ?Asjaolu, et sellist palgatõusu nõutakse ainult 25. astmeni, on vee sogamine. Alamate astmete kergitamine tõstab paratamatult ka ülemisi, sest erineva taseme ja kvalifikatsiooniga töötajatele tuleb lihtsalt erinevat palka maksta,? ütleb Kriis.

?Jutt riigiametnike madalast palgatasemest ei vasta tõele ? ametliku statistika järgi ületab riigiametnike keskmine palgatase märgatavalt üleriigilist keskmist,? lisas Kriis.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing