Võrru rajatakse hakkepuidul töötav loodussõbralik katlamaja

16. aprill 2004, 16:43

AS Võru Soojus ja AS Napal sõlmisid täna hankelepingu 10 megavatise hakkepuidukatla rajamiseks ning senise Võrusoo katlamaja ümberehituseks.

Võru Soojuse juhi Tõnu Kulla sõnul tugineb Võru Soojus kõigis oma plaanilistes investeeringutes 2000. aastal Tallinna Tehnikaülikooli teadlastega koostöös välja töötatud Võru linna energiamajanduse ja AS-i Võru Soojus arengukavale. Uue hakkpuidukatla rajamine oli seega pikemat aega plaanitud.

?Viimase kolme-nelja aastaga on Võru Soojus investeerinud üle 14 miljoni krooni,? lisab Tõnu Kulla ning toob näidetena välja soojatrasside renoveerimise ning Vabaduse tänava täisautomaatse konteinerkatlamaja ehituse. Võru Soojuse juhi sõnul on eesmärgiks olnud eelkõige keskkonnasäästlikum ning majanduslikult efektiivsem tootmine. Ettevõtte saneerimine on andnud kulude kokkuhoidu ligi 2 miljonit krooni.

Ka 10 megavatine hakkepuidul töötav katel on märkimisväärselt keskkonnasäästlikum ning ka majanduslikult efektiivsem. Kuigi ka hakkepuidu hind on viimastel aastatel tõusnud, on lõppkokkuvõttes majanduslikult kasulikum toota soojust pigem hakkepuidu kui õliga. ?Kui me uut katelt praegu ei ehita ning vana hakkepuidukatel üha enam amortiseerub, siis hakkab kuluma praeguse 4000 tonni õli asemel kuni 8000 tonni õli aastas,? selgitas katla vajalikkust Tõnu Kulla. Lisanduv õlikogus tähendaks aga ka lisanduvat 12 000 tonni CO2, mis soojaettevõte oleks sunnitud atmosfääri paiskama, et Võru soojatarbimisvajadust rahuldada.

Leping läheb Võru Soojusele maksma 27,2 miljonit krooni, millest ligi 20 miljonit kavatseb Võru Soojus laenata ning ülejäänud summad plaanitakse saada täiendavatest allikatest ? Euroopa Liidu struktuurifondidest, Keskkonna Investeeringute Keskusest või mujalt.

Tõnu Kulla ning AS Napali juht Toomas Laanpere peavad saavutatud kompromissi lepingu osas eelkõige tellijale üsna kasulikuks. Võrdlusena ehitati Paides eelmisel aastal analoogne katel, mis oli siiski vaid kaheksa megavatine, ning ka uus katlamaja ja nende puhul oli lepingu maksumuseks 30 miljonit krooni. ?Tellija pool on saanud võrreldes Paide hakkepuidukatlamajaga väga hea tulemuse,? arvas Laanpere.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing