Audiomööbliga Ameerika turgu vallutama

Väinu Rozental 21. aprill 2004, 00:00

?Kui varem tegin kunsti kunsti pärast, siis nüüd huvitab mind tootmine ja see, kuidas Eestis valmistatud mööbliese võiks konkureerida maailmaturul,? räägib Verlin, kelle tool Allegro pääses 2000. aastal Inglismaal välja antud disaini aastakataloogi. Eesti tippdisaini eelmine suursaavutus pärines 1972. aastast, mil mainekasse kataloogi pääses omaaegne hitt-toode ? öölamp Vana Toomas.

Verlin ei eita, et alustades aasta tagasi audiomööbli projektiga Ameerika turu jaoks, kannustas teda lisaks huvitavale kogemusele ka äriline pool. ?Esimest korda mõtlen esemest kui tootest, mitte kui kunstist,? sõnab Verlin.

Esimesed näidiskomplektid Rakveres asuvas firmas OÜ Priit Verlin Furniture valmistatud riiulitest on Verlin juba USAsse New Jerseysse saatnud. Tegu on kunstmaterjalist MDF ja duuralumiiniumist valmistatud erimööbliga, kuhu võib julgelt asetada kallid võimendid, ilma et muusika kvaliteet halveneks.

Verlini partneriks on seitse aastat tagasi Moskvast USAsse kolinud audiotehnikaga kauplev Naum Dorkman. Dorkman on aidanud Ameerika turule jõuda ka Jõhvis asuvas tehases OÜ Audes LLC toodetud kõlaritel, lampvõimenditel ja muul audiotehnikal. Verlini sõnul plaanib Dorkman rajada USAs oma kaupluste keti. Esimene pood New Jerseys avab uksed paari kuu pärast.

?Tagasihoidlike prognooside kohaselt võiksin tulevikus müüa kuni paarsada audiomööbli eset kuus,? räägib Priit Verlin. ?Eestis toodetud ja viimistletud detaile hakkab Ameerika turu jaoks kokku panema väike mööblitehas New Yorgis Riverside Woodworks.? Verlin kalkuleerib, et ta peaks teenima mööbliesemete pealt, mille hind Ameerikas algab lõpptarbijale 1500 dollarist, heal juhul neljandiku.

Audiomööbliga sehkendamine on Verlini eralõbu. Iga päev Rakverest Tallinna sõitva Verlini põhitöökoht on tegelikult OÜ Elke Mööbel. Müügijuht Verlini ülesanne on hankida Euroopa kvaliteettoolide tootjate toodangut, mida Elke Mööbel vahendab.

Elke Mööbli tegevjuht Anu Hiiop ütles, et nende firma toetab igati loominguliste inimeste tegemisi. ?Oleme kokku leppinud, et kui Priit Verlini töökohustused on täidetud, võib ta teostada oma loomeideid läbi oma firma,? räägib Hiiop. ?Loomingut ilma rahata teha ei saa ja meie firmast saab ta kindla teenistuse.?

Üheksakümnendate aastate keskel õppis Tartu kunstikoolis terve plejaad mööblidisainereid, kelle unikaalmööbel lõi messidel laineid. Peale Priit Verlini kogusid kuulsust ka Rain Pluutus, Dan Lukas, Priit Videvik ja teised.

Priit Verlin ei välista, et võibolla kunagi naaseb ta avangardmööbli juurde tagasi, kui see aktuaalseks muutub.

Tartu kunstikooli dotsendi Jaak Roosi sõnul on tema õpilane Priit Verlin alati olnud otsiva vaimuga. ?Ma ei näe vastuolu, et ta on kaugenemas unikaalmööblist ja suundumas väiketootmise suunas,? ütleb Roosi. ?Kuskilt peavad ju unikaalsed ideed ka seeriatootmisse jõudma.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing