Ülo Toomsalu • 23. aprill 2004 kell 5:56

EPL: Kombijaamad pakuvad Eesti Energiale konkurentsi

Tallinna lähedusse kavandatakse kahte uut kombijaama, mis hakkab elektri ja soojaga varustama nii suurettevõtteid kui ka eratarbijaid.

Osaühing Digismart kavatseb rajada Saha-Loole Väo elektrijaama. Ettevõtte juhid on Priit Maran ja Andres Taukar, viimane neist Eesti Energia taustaga, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kuigi asjatundjate teada on tegu suure projektiga, ei soovi Maran plaanidest rääkida. ?Liiga vara. Asi on veel õrnas staadiumis,? põhjendab ta.

Samas liigub äriringkondades küllalt infot, et saada Marani plaanidest ülevaade. Nimelt soovib Maran Väole rajada soojuselektrijaama, mille elektritootmise võimsus on 25 MW, soojatootmise võimsus aga kuni 70 MW. Niisuguse projekti maksumuseks pakuvad eksperdid ligi miljard krooni.

Tallinna Sadama alale Maardu külje alla on kerkimas teinegi kombijaam, mida rahastab Bank of St Peterburg (Peterburi Rahvusvaheline Pank).

ASi Tallinna Sadam turundusdirektor Erik Sakkov ütles, et kombijaama tarvis eraldas Tallinna Sadam vene investoritele Muugal maad. Selle valmides hakkab jaam elektrit müüma Tallinna Sadama klientidele Muugal. ?Tegemist on hea äriplaaniga, sest Muugal asuvatel terminalidel on suured mahud taga.? Praegu varustab Muuga ettevõtteid elektriga Eesti Energia.

Peterburi Rahvusvahelise Panga Eesti filiaali juhataja Mihhail Petrovi sõnul on nende projekti näol tegu 10 MW elektrit ning 20 MW soojust tootva kombijaamaga, mis peaks tööd alustama umbes aasta pärast ? samaaegselt Muuga söeterminaliga.

Kombijaama esimese etapi maksumus on 11 miljonit eurot ehk umbes 170 miljonit krooni. Teine etapp on kavas käivitada koos Muuga tööstuspargi avamisega. Petrovi sõnul müüakse kombijaamas toodetav elekter läbi Tallinna Sadama Muuga sadamasse, jaamast saadav soojus on kavas suunata aga Maardu linna kütmiseks.

Maardu linnasekretäri Tiit Beereni teada uue kombijaamaga siduvaid kokkuleppeid siiski pole.

Hetkel kuum