ELiga liitumise tõttu vahetati Sloveenias välja ettevõtete juhte

Borut Hocevar 30. aprill 2004, 00:00

Sloveenia juhtiva toiduainetetööstuse Droga juhatuse president vahetati päevapealt välja. Sellele sündmusele ei eelnenud mingeid viiteid ega jutte ning see on äärmiselt ebaharilik Sloveenia-sarnase dünaamilise aktsiaturuga väikese riigi puhul.

Juhtum leidis aset möödunud aasta novembris ja tegemist oli Sloveenia toiduainetetööstuse olulisi suuri muudatusi sissejuhatava sündmusega ? neid muudatusi poleks ilmselt saanud teostada ilma juhtkonnas väljavahetamisi läbi viimata.

Praegusel ajal Sloveenia toiduainetetööstuses toimuvad ühinemised on otseselt põhjustanud eelseisvast Sloveenia ühinemisest Euroopa Liiduga. Nimelt ekspordivad toiduainetetööstuse ettevõtted suure osa oma toodangust Lääne-Balkani riikidesse. Siiani on nendel turgudel valitsenud seisukord olnud neile soodne.

Sloveenia on sõlminud vabakaubanduslepped Horvaatia, Bosnia ja Hertsegoviina, Makedoonia ning Serbia ja Montenegroga. Kuid peale 2004. aasta 1. maid kaotavad need lepingud kehtivuse. Sloveenia päritoluga nendele turgudele eksportijad peavad toime tulema märksa karmimate turutingimustega ja see ongi olnud asjassepuutuvate ettevõtete omanike jaoks peamiseks motiiviks jõuliste kulude kärpimise programmide juurutamisel ja teiste oluliste muudatuste elluviimisel, kaasa arvatud kapitalis ja juhtkonnas tehtavad muudatused.

Probleeme võivad kogeda ka mõned ettevõtted, kes ei tegutse kaubanduse alal ning samuti väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted, kes leiavad end äkki osalevat välismaises konkurentsis, mis on nende jaoks harjumatu. Hinnanguliselt võib Sloveenia ELiga liitumise tagajärjel olla ohus ligikaudu 20 000 töökohta. Enamjaolt on aga Sloveenia ettevõtted juba viinud läbi muudatusi, mis on vajalikud ühtsel Euroopa turul ellujäämiseks.

Loodetakse, et seoses Sloveenia ELiga ühinemisega elavneb eksport veelgi. Ka Sloveenia aktsiaturg on viimastel kuudel väga hästi toiminud, mis kinnitab seda, et investorid on rahul Sloveenia väljavaatega saada ELi liikmeks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing