Kas mood on surnud?

Liis Kängsepp 30. aprill 2004, 00:00

Sel kevadel kuuendat korda toimuv SuperNoova on omaette fenomen, mida teatakse mitte ainult Eesti moeringkondades, vaid kaugemalgi. Viimasel kolmel aastal on SuperNoova Fashion TV vahendusel jõudnud praktiliselt kõigisse maailma nurkadesse, kus moest lugu peetakse. Fashion TV on kaameraga kohal ka sel aastal, peale rahvusvahelise ?ürii on vaatajatele lisarosinaks õhtujuht popartist Bryan Chambers Inglismaalt.

SuperNoova algatajate ja projekti konsultantide Maret Soomi ja Urmas Väljaotsa sõnul on võistlus niivõrd edukas just seetõttu, et etendust tehakse professionaalselt. Samas tunnistab SuperNoova praegune projektijuht Helen Mahmastol, et kasumit see üritus kindlasti ei tooda ja see pole ka eesmärk.

Tõsi, sel aastal tuleb SuperNoova teisiti ? finaalist puuduvad Aldo Järvsoo, Tanel Veenre, Jaanus Orgusaar ja paljud teisedki Eesti tippdisainerid, kelle looming SuperNoova catwalk?il aastaid esindatud on olnud. ?Tähed on ise ka tunnistanud, et tulid mütsiga lööma,? tõdeb Mahmastol.

Kes täpselt finaalist välja jäid, seda korraldajad loomulikult ei ütle. ?Pigem on mõte selles, et kui varem on samuti olnud finaalis uut verd, siis paljud esimest korda osalejad on olnud juba enne SuperNoovat tuntud tegijad,? kommenteerib Väljaots.

?Selle aasta tase on selles mõttes üllatus, et näeme uut pilti ja peale on kasvanud uus põlvkond,? nõustub temaga Soom.

Disainerinime Maru kasutava Maarja Metspalu jaoks on siiani üheks märkimisväärsemaks projektiks suvine Urban Turbani ja Moeturu ühisüritus Pärnus. Lisaks on ta uhke oma kodulehe www.hot.ee/marudesign üle. ?Hea tunne on, kui keegi tuleb ütlema, et mulle väga meeldib see, mida sa teed. See ongi ilmselt suurim saavutus, iseenda ja teiste rahulolu oma loomingust.? Hetkel õpib Maru Tartu Kõrgemas Kunstikoolis kolmandal kursusel tekstiili. Oma autoriteetidena Eesti moekunstnike seas nimetab ta teiste seas Aldo Järvsood, Liisi Eesmaad ja Tanel Veenret.

Eelmisel aastal jõulise tulekuga SuperNoova finaalis esinenud 25aastane Julia Korovina on samuti lõpetanud EKA moekateedri ning võib isikliku kogemuse põhjal öelda, et see võistlus mõjub väga hästi Eesti moekunsti arengule. Oma saavutuste nimetamisel jääb Korovina tagasihoidlikuks. ?Ma arvan, et saavutused on mul veel ees,? ütleb ta, viidates, et SuperNoova on sisuliselt ainus võimalus oma kollektsiooni näitamiseks.

Tänavuse SuperNoova ainus meesfinalist on 21aastane Kaspar Paas, kes õpib Eesti Kunstiakadeemias (EKA) esimesel kursusel graafilist disaini. Tallinna Kunstigümnaasiumis keskhariduse omandanud Paas pole varem moeüritustel osalenud, vaid olulised on olnud asjad, mis ta on endale teinud. Paasi iidol ? nagu paljudel teistelgi finalistidel ? Jaanus Orgusaar.

Raili Nõlvaku suurim saavutus on teine koht naisterõivaste kategoorias 2002. aastal Jaapanis 19. Onward New Designer Fashion Grand Prix?l. SuperNoova on 31aastasele Nõlvakule motivatsioon enese arendamiseks: kõrvalt vaadates on alati tundunud, et kui sind ei ole SuperNooval, ei ole sind olemas. ?Eesti moekunstnikest olen alati Jaanus Orgusaare pärast silmili maas olnud,? tunnistab Nõlvak. ?Võib-olla sellepärast, et disainis huvitavad mind sarnased probleemid ja lahendused.? probleemid ja lahendused.?

Samuti 21aastane Kätlin Kaljuvee peab enda jaoks kõige olulisemaks saavutuseks moemaailmas EKA moeosakonda sissesaamist. Kätlin õpib moodi kolmandal kursusel. Kõhklematult võib ta öelda, et tema iidoliks on Jaanus Orgusaar. ?Arvan, et SuperNooval osalemine on hea võimalus oma loominugut laiemale publikule näidata ja kuuluda Eesti noorema põlvkonna moekunsti parimate tegijate hulka.?

Oksana Tanditi kollektsioonid on mitmetel aastatel kaunistanud missivõistluste Miss Estonia ja Miss Tallinn finaliste ning tema kostüümides on meie missid esinenud ka globaalsema ulatusega missivõistlustel. Tandit on 29aastane ning õppinud vene filoloogiat, tantsujuhtimist ja moodi. Huvitavatest Eesti moeloojatest toob Tandit välja Aldo Järvsoo ja Tanel Veenre. ?Nende viimane kahasse tehtud moe-show oli väga huvitav ning ka nende SuperNoova võistlustööd,? seletab Tandit energiliselt. ?Äri ja produktsiooni koha pealt hindan kõige enam Ivo Nikkolot.?

21aastane Piret Paal on Eesti Kunstiakadeemia kolmanda kursuse moetudeng, kes iidolina kedagi konkreetset Eesti moemaastikult nimetada ei oska. SuperNoova finaalis osalemine on tema jaoks üks olulisemaid saavutusi sel aastal. ?SuperNoova pakub võimalust oma fantaasia rakendamiseks ja pööraste ideede elluviimiseks,? seletab Paal. ?SuperNoova pakub moepublikule fantaasialennuka etenduse.?

27aastase Külli-Kerttu Siplase jaoks on SuperNoova finaal parim koolilõpukink, mis annab võimaluse unustada hetkeks pragmaatiline reaalsus ja teha moodi vaid selle enda pärast. Tema suurimaks saavutuseks on praegu lõpusirgel olevad õpingud EKA moeosakonnas, oma loomingu müük Tallinna Kaubamaja noortekorrusel ja Eesti disainipoes Nu Nordik. Eesti moekunstnikest respekteerib ta enam Anu Samarüütli moealaseid tegemisi, inspireerivad veel teised finalistid Vassilissa ja Julia Korovina ning kaubanduses pakub huvi Ivo Nikkolo.

Vabakutseline moekunstnik, hariduse on ta saanud EKA moekateedrist ning SuperNoova finaali jõudis sel aastal teist korda. Suurimateks saavutusteks peab Vilniuses rahvusvahelistel konkurssidel In Vogue võidetud parima disaineri preemiaid Trussardilt (Milano) ja Michel Kleinilt (Pariis). ?Ega minu jaoks osalemine SuperNooval polegi nii oluline,? tunnistab Mõttus. ?Lihtsalt konkursid on sellised huvitavad üritused, millest on väga raske end eemale hoida.?

EKAs õppejõuna töötav Vassilissa on SuperNooval juba vana kala, tema tööd on võistlusel näha olnud kolmel korral. 28aastase tekstiilimagistrandi jaoks pole suurim saavutus mitte SuperNooval osalemine, vaid see, et ta on endiselt esteetiliste terroristide armees. Esteetilised terroristid on Vassilissa sõnul disainerid, kes on väsinud moetööstuse praktitsismist ja tahavad teha töid, milles väljenduks nende armastus selle töö vastu. ?Nad on kunstnikud, kes ei taha tunda nii, nagu neid nn õige ?ablooni järgi tundma õpetakse,? ütleb Vassilissa, kes iidolite kohta küsides loetleb vuristades üles üle kümne erineva nime.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing