Kulla hind kuue kuu madalaim

Tõnis Oja 30. aprill 2004, 00:00

Kulla hind langes eile teist järjestikust päeva peaaegu kuue kuu madalaimale tasemele pärast seda, kui Hiina keskpanga president Wu Xiaoling teatas, et riik üritab riigi majanduskasvu maha jahutada. Tema sõnul seatakse eesmärgiks maailma suurima rahvaarvuga riigi majanduskasvu aeglustada alla 8 protsendi taseme.

Möödunud aastal kasvas Hiina sisemajanduse kogutoodang ametlikult 9,1 protsenti, kui aga arvestada statistikavälist majandust, ilmselt 11?12 protsenti. Kulla hetkehind kerkis eile 382,25 dollarini untsi kohta, mis on selle madalaim tase alates 7. novembrist.

Hiina kiire majanduskasv on olnud metallide hinna aastakümnete kõrgeimale tasemele tõusmise peamiseks mootoriks. Viimastel nädalatel üha kõvemad hääled majanduse ülekuumenemisohust on alandanud metallide ? sealhulgas ja eelkõige väärismetallide ? hindu. Londonis fikseeriti kullauntsi hinnaks eile pärastlõunal 386 dollarit.

Alates 5. maist muutub uudisteagentuuri Bloomberg andmetel fikseerimisprotsess, mis hakkab toimuma telefonitsi. Alates 1919. aastast on see omapärane rituaal toimunud kaks korda päevas auväärse panga N. M. Rothschild ruumides Londonis. Pank teatas sel kuul, et loobub börsikaupade ärist. Kuni tänaseni toimub kulla fiksing rituaalil, kus kogunevad viis hinda fikseerivat panka ja määravad väärismetalli hinna konsensuslikult. Eesistuja paneb ette väärismetalli hinna ja teised kas nõustuvad või mitte pakutud hinna ja kogusega. Selle üle diskuteeritakse niikaua, kuni kõik osapooled on koguste ja hindadega nõus, mille märgiks tõstavad nad üles enda ees oleva Suurbritannia lipu. Kulla hind osutub fikseerituks, kui kõik viis lippu on püsti. Uue korra kohaselt hakkab ka eesistuja vahetuma iga aasta takka.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing