Ajutine juht rajab firma vundamendi

Ketliin Priilinn 04. mai 2004, 00:00

Eelmisel sügisel vabastas vorstivabriku Wõro Kommerts nõukogu ametist tegevjuhi ning ettevõtte juhtimise võttis üle PW Partnersi konsultant Jana Võrk.

?Minu sisseelamine ettevõttesse oli väga sujuv ning mingit personalipoolset vastutöötamist ei näinud ma hetkekski,? räägib Võrk. ?Tähtis on võita inimeste usaldus. Alguses on nad ikka ärevil, kui tegemist on uue ning võõra juhiga.?

PW Partnersi juhataja Peeter Võrgu sõnul tasub ajutine juht tellida siis, kui tippjuhtimine on vaja väga kiiresti üle võtta ning vajatakse inimest, kellel oleks juhtimiskogemused ning kes oleks usaldusväärne.

?Uue juhi leidmiseks konkurssidega läheb väga kaua aega,? põhjendab Peeter Võrk. Samuti tasuks ajutise juhi peale mõelda siis, kui on vaja saada selgust firma tegelikust olukorrast. ?Vanad juhid võivad asjade tõelist olemust enda huvides varjata, ajutine juht on aga täiesti objektiivne,? väitis Peeter Võrk. ?Ta vaatab asja üle ning ütleb, mis on valesti. Seega saab meile makstud raha eest objektiivset professionaalsust.?

Jana Võrgu arvates on ajutise juhi teadmised ettevõtte valdkonnast vaid lisaboonuseks. ?See ei ole kohustuslik eeldus. Ettevõttes töötavad väga head spetsialistid ja keskastmejuhid. Uus juht saab üldpildi kätte ning hakkab kogu seltskonda juhatama. Vajalikud teadmised tulevad kätte paari kuuga,? leiab Jana Võrk.

?Me ei pea teadma, kuidas tuleb vorst, vaid seda, millised on igaühe ülesanded ja kes mille eest vastutab,? lausub Jana Võrk. Ajutisel juhil tuleb paika panna ettevõtte sihid, leida ühised eesmärgid ning suunata töötajaid selle poole. Jana Võrgu puhul teeb asja lihtsamaks ka see, et ta ei lähe üksipäini juhtima, vaid koos oma tiimiga, kuhu kuuluvad konsultandid Veiko Tsirk ja Urmas Reikop.

Jana Võrk ei arva, et uuel juhil tekiks probleemi tema poolt valitud personaliga. ?Me teeme valmis firma vundamendi ning anname uuele juhile toimiva asja. Kogu tiim on valitud tulevikule mõeldes ning eeldatavasti on nad piisavalt professionaalsed, et uuel juhil ei tarvitse neid ümber vahetama hakata,? arvab Jana Võrk.

Jana Võrgu sõnul on optimaalne aeg ajutiseks juhtimiseks kuus kuud kuni üks aasta, mille jooksul saab kindlustada firmas stabiilsuse ja anda järgmisele juhile üle hästi toimiva firma.

Suurimateks probleemideks, millega ajutine juht kokku puutub, peab Jana Võrk suhteid omanike ning personaliga. ?Õnnestunud projekti eelduseks on omaniku toetus ning hea läbisaamine juhtkonnaga. Kõige tähtsam on, et nad usuksid sinusse,? leiab Jana Võrk.

Probleemid personaliga võivad aga tekkida sellest, et ajutine juht paneb inimesed tööle. Paljudes ettevõtetes leidub inimesi, kes varem ei ole viitsinud kuigi tõsiselt tööd teha. Nemad hakkavad siis tõestama, et ajutine juht ei tee midagi ega tea midagi. Jana Võrgu ja tema meeskonna ülesandeks on siis tõestada vastupidist.

Jana Võrk on juhtinud kolme suurt firmat, saneerimise ehk efektiivistamise projekte on teinud aga kümmekond.

PW Partners on Eestis ainuke tegelikku juhtimisteenust pakkuv firma. Konsultatsioonifirma MPS pakub oma koduleheküljel samuti juhtimisteenust, kuid telefonile vastanud sekretäri väitel pole nad sedalaadi teenust osutanud, vaid tegelevad peamiselt personaliotsinguga.

 • Urmas Isok, Avis Eesti juhatuse esimees:
  Kasutasin PW Partnersi teenuseid aastatel 1999?2003 kogu kontserni ulatuses ? Avis Eesti, Läti, Leedu, Valgevene ja Ukraina ? esialgu aastase lepingu alusel ning seejärel pikendasin veel aastate kaupa.

PW Partnersi abiga sai koostatud ja tööle rakendatud firma standardid, eelarve- ja raporteerimissüsteemid, töötajate astmeline struktuur ja motivatsioonitegurid, töötajate hindamise ja kvalifikatsiooni tõstmise süsteem jpm.

Nende töö tulemusena suurenes firma töötajate iseseisvus ja motivatsioon oma töö korraldamisel, näidati ise üles initsiatiivi. Selle tulemusena hakkasid töötajad tegema oma töökohale vastavat tööd ning osakonnad aktiviseerusid. Tippjuhtkond sai keskenduda kontserni strateegilisele juhtimisele.

 • Jack Nixon, ASi Wõro Kommerts nõukogu liige:
  Eelmine tegevdirektor vallandati põhjusega ning kuna see otsus tehti kiirelt, polnud meil uue direktori otsimiseks aega. Uue inimese otsimine võtab tihtipeale aega terveid kuid. Meile soovitati kasutada PW Partnersi abi, kuna nad on tõestanud oma suutlikkust ettevõtte juhtimise kiirel ülevõtmisel. Eelmine tegevdirektor vallandati teisipäeval kell 10.00 ning Jana Võrk oma kahe konsultandiga oli juba järgmisel hommikul kell 9.00 tööpostil koosolekut pidamas, ennast tutvustamas ning teiste juhtidega kohtumas.

Ajutise juhina töötamisel on pigem vajalik omada oskusi kui koheseid teadmisi. Vajalik on hea mälu, head analüütilised ja organisatsioonilised oskused, võime kiirelt õppida ning loomulikult hea suhtlemisoskus. Võrk oma tiimiga on kõiki neid oskusi tõestanud.

Teadmised ettevõtte valdkonnast tulevad lühikese ajaga. Võrk võttis endale kohe ülesandeks kohtuda meie tähtsaimate klientidega ning tutvus nende soovidega. Üldiselt on minu arvates iga ajutise juhi suurimaks probleemiks juhtimispersonali heakskiidu saavutamine.

Leian, et selles osas on Jana Võrk hästi toime tulnud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:40
  Otsi:

  Ava täpsem otsing