Talve jooksul kiduraks muutunud muru vajab kevadel turgutamist

Maria Rähn 19. mai 2004, 00:00

EPMÜ rohumaateaduse ja botaanika instituudi teaduri Henn Raave sõnul tuleb kiduraks jäänud muru kevadel pärast selle roheliseks muutumist väetada muruväetisega ja lasta seejärel kasvada tavalisest pikemaks, soovitatavalt 6?8 cm.

?Niita tuleb sellel kõrgusel seni, kuni muru on muutunud ühtlaselt tihedaks, ja viia seejärel niitekõrgus tavalisele kõrgusele,? juhendab Raave. Enamiku meil müüdavatest seemnesegudest rajatud murude optimaalne niitekõrgus on 4?5 cm. Aiapidajaid hoiatab Raave kuiva suve eest, mil tuleb kahjustuste vältimiseks muru tavalisest kõrgemalt niita.

Sambla vastu on parim rohi korralikult õhustatud, piisava huumuse ja sobiva pH-ga kasvukoht. ?Kui sammal juba tekkinud, siis võib kasutada samblaeemaldajat, mis sisaldab ka lämmastikku,? räägib Selteret OÜ müügiesindaja Kersti Rannamäe.

Samblad armastavad happelist keskkonda. ?Sambla elu tuleb teha võimalikult ebamugavaks, see tähendab, et mulla peab muutma aluselisemaks,? selgitab Rannamäe. Selleks sobivad hästi lubiained ja puutuhk. Murukamarat tuleks õhustada kas rulli abil või hargiga mõnekümnesentimeetriste vahedega torkides.

Mutimullahunnikud tuleb laotada. ?Mutt läheb murust välja kohe, kui seda hakata regulaarselt niitma, kuna ta ei talu pinnase vibratsiooni,? selgitab Raave. Muidugi võib ta sügisel pärast niitmisperioodi lõppu sinna jälle tagasi tulla, seepärast tasuks tegeleda tema hävitamisega. See ei ole küll lihtne ülesanne, sest tegemist on väga ettevaatliku ja terava haistmisega loomaga, kuid kui asi tõsiselt ette võtta, siis on võimalik ka neid kätte saada.

Kes tahab aeda kiiresti ilusat muru ega malda selle kasvamist paar aastat oodata, siis tema jaoks on ilmselt parimaks lahenduseks siirde- ehk rullmuru. Rullmuru on 2?3aastane ettekasvatatud õhuke valmis murukamar, mis paigaldatakse ettevalmistatud mullale ja mida võib 2?3 nädala pärast kasutada nagu 2?3aastast muru. Selle orienteeruv hind on 32?40 krooni ruutmeetri kohta.

OÜ Eesti Murud müügijuhi Margus Vahejõe hinnangul sobib muruvaipa kasutada kõikjal, kuid eriti sobib see surnuaedadesse ja teistesse rasketesse kasvukohtadesse. ?Näiteks on see ainuke võimalus kallakute peale korralik muru saada,? räägib Vahejõe.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing