Meikup reageerib muutustele kiiresti

Signe Kalberg 27. mai 2004, 00:00

Milliste erialade vahel tuli teil pärast keskkooli lõpetamist valik teha?
Muusika või tehnika. Õppisin Paide lastemuusikakoolis akordionit, kuid tehnikahuvi oli saatnud mind ka lapsest saati. Kõik, mis edasi viis, tuli enda kätega järgi teha. Ise sai jalgratas kokku pandud, sealt edasi viis tehnikahuvi juba mootoriga sõiduvahendite juurde. Eks eeskujuks oli vanem vend.

Kust saite juhtimiskogemused?
Lisaks muudele ametitele töötasin aasta Norras, kust sain ka kogemuse rahvusvahelise töö organiseerimise ja juhtimise alal.

End läbi suruda oli seal väga keeruline. Nüüd on need kogemused kasuks tulnud, kuna masinatehase klientidest 90 protsenti asuvad Skandinaavias.

Mis sundis jätma töö Norras ja asuma juhtima Paide Masinatehast?
Kuna kahe aastaga täitsin teatud kokkulepped oma tööandjaga, mis olid algselt kavandatud nelja aasta peale, oli asi ammendumas. Ja kui Paide Masinatehasega tekkis omandisuhe, tulin Paidesse tagasi. Minu vanematekodu on ju senini siin ja pärast kõrgkooli lõpetamist asusin masinatehasesse konstruktorina tööle.

Mida huvitavat on sellest ajast meenutada?
Minu mäletamist mööda oli siis väga huvitav aeg. Oli võimalus areneda ja saada praktikast selliseid kogemusi, mida mujal maailmas oleks noorel inimesel väga keeruline saada.

Millise eesmärgi püstitasite pea viis aastat tagasi masinatehast juhtima asudes?
Hakata kiiresti kasumit teenima. Mul oli olemas mehhaanikaharidus, lisaks juhtimiskogemus, vaja oli need kokku panna ja oma kasuks pöörata.

Kas te hirmu ei tundnud, asudes enam kui 100 töötajaga tehase etteotsa?
Ei. Olen saanud väga palju praktilisi juhtimiskogemusi, hiljem end ka teoreetiliselt täiendanud. Ja intuitsiooni peab ka olema.

Kui palju otsuseid võtate vastu lähtudes intuitsioonist?
Pigem sünnivad otsused siiski mitte intuitsioonist, vaid realistlikult mõeldes, kaalutledes. Liigseid riske pole ma kunagi soovinud võtta, minu meelest on stabiilsus iga edasimineku alus. Pole mõeldav, et aasta otsa tehakse ettevõttes head tööd ja siis kaks aastat lakutakse haavu.

Kuidas mõjutab masinatööstust praegune poliitiline olukord?
Iraagi sõda on palju mõjutanud, maailm on väga muutuv. Tähtis on kiiresti muutuvas maailmas kohaneda. Üks asi on teoreetilised teadmised, teine aga tegelik olukord, mis sunnib otsima oma versiooni.

Kas suudate töölt lahkudes unustada töömured?
Ei suuda. See on minu nõrk külg. Püüan, et töömõtted poleks peas ööpäevaringselt, neist mitte välja teha. Seepärast kasutan ka erinevaid töömõtteist välja tulemise viise.

Milliseid?
Talvest saati olen võtnud orelitunde. Käisin USAs äripartneril külas, tal oli kodus orel. Ostsin endale Eestis ka väikese oreli. Minu eesmärgiks pole niivõrd mängimine selgeks saada, kui end välja lülitada töömõtetest ja see on huvitav.

Mõni aeg tagasi käisin tuttavatega korra nädalas jäähokit mängimas, vahel mängime jalgpalli, sõidame kardiga.

Kui tähtsad on töövälised kontaktid kolleegide või alluvatega?
Olulised. See aitab vabaneda pingetest, mis tööl nii kerged tekkima.

Kuhu tõuseb teie karjääriredel?
Mul pole eesmärk mööda karjääriredelit joosta. Olen huvitatud enda heaolust, tööst, mis teistele kasu toob. Seni, kuni praegune töö esitab uusi väljakutseid, pole mul kavas mujale minna.

Osa teie päevast kulub sõidule Tallinnast Paidesse tööle ja tagasi.
Seda küll, kuid kasutan ka sõiduaega tihtipeale töiselt ja vahel ka lõõgastumiseks. Sõitmine on pigem puhkuseks kui koormav kohustus.

Miks te pole perega Paidesse kolinud?
Kuna abikaasa töötab perearstina ja oma patsientidest on tal raske loobuda.

Millal oli teil mahti viimati ajalehti-raamatuid lugeda?
Koju on tellitud Eesti Päevaleht, tööl loen Äripäeva ja Järva Teatajat. Kodus üritan lehti lugeda vähe.

Viimati võtsin jälle kätte raamatu ?Vahva sõdur ?vejk?. Ma polegi seda raamatut ühe jutiga vist läbi lugenud, ikka lõigukese siit-sealt. Selles raamatus on toredaid ütlemisi.

AS Paide Masinatehas on valmistanud ligi pool sajandit erinevaid põllutöö-, teehooldus- ja maaparandusmasinaid ning nende osi.

Alates 1993. aasta 30. septembrist on Paide Masinatehas 100% Eesti kapitalil põhinev aktsiaselts, 50% aktsiatest kuulub Eesti Talleks ASile, 50% Meiteks OÜ-le.

2003. aastal oli realiseerimise netokäive 52 miljonit, puhaskasum 3,4 miljonit krooni. 2004. aasta prognoositav netokäive on 50 miljonit ja puhaskasum 4 miljonit krooni. Töötajaid on 107. Omakapital oli 2003 aastal 12,8 miljonit krooni.

Käesoleval ajal täidab masinatehas allhanke tellimusi. Valmistatakse erinevaid mustast roostevabast terasest masinaehituslikke ja üldehituslikke keeviskonstruktsioone.

Toodangu nomenklatuuris on erinevad keti- ja hammasrattad, teljed võllid, kuni 40kuupmeetrised konteinerid, mitmesugused kraap- ja lintkonveierid, mehaanilised puulõhkujad ja lumekoristusmasinad.

Paide Masinatehas paikneb 2,9 hektaril, millest 10 000 ruutmeetrit on tootmis- ja laopindu.
Allikas: AS Paide Masinatehas

 • Jüri Riives, Eesti Masinatööstuse Liidu juhatuse esimees:
  Jaan Meikupil on edasiviivat auahnust. Selle ajaga, mis ta on juhtinud Paide Masinatehast, on ta suutnud tugevdada töödistsipliini, muutnud väga monoliitseks kollektiivi ? ega muidu poleks käibenumbrid kahekordistunud.

Tunnen Jaan Meikupi sellest ajast, kui ta pärast kõrgkooli lõpetamist Eesti Talleksisse tööle asus. Juba siis, tollasel keerulisel ajal jäi ta silma ja ma kutsusin ta enda alluvusse tööle.

Kui Talleksis viidi kogu ettevõtlus ja arengutegevus tütarfirmade juurde, leidis Eesti Talleksi juhtkond just Jaan Meikupi olevat kõige õigema mehe kutsuda Paide Masinatehase etteotsa. Mõne inimese puhul tunneb vaistlikult, et talle võib vastutust anda.

Ta on erakordselt kiire kohanemisvõimega, julge otsustajana ei tee aga otsuseid uisapäisa. Juht peab suutma otsustada. Kogu juhtimisstrateegia juures on vaja vaistu, et õigeid otsuseid vastu võtta, tunnetada õigeid suundi ? Jaan Meikupil on neid jooni palju.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing