Rootsi tööandjad loosungitega tänaval

Sirje Rank 27. mai 2004, 00:00

Kergest vihmast hoolimata oli Riigipäeva hoone ette kogunenud üle 1000 ettevõtja ja firmajuhi, kes karjusid ?buuuuuuuuuuuuu? Rootsi majandusministrile Leif Pagrotskyle, kui tal kokkutulnuile midagi öelda ei olnud, ning kandsid loosungeid ?Laske töötada, lõpetage pommimine?, ?Ettevõtjad tagavad heaolu? ning ?Häbi, hakake otsuseid tegema!?.

Sõnum oli ühene ? ettevõtjad tahavad valitsuselt sõnade asemel tegusid.

Kohal olid ka mõned suurfirmade juhid, ajakirjanduse teatel eelkõige Rootsi Wallenbergide perekonna mõjusfääri ettevõtetest. Teiste seas SEB kontserni juht Lars Thunell, kellele see oli koolipõlvest esimene meeleavaldus. Kohal olid ka Marcus ja Jacob Wallenberg, esimene perekonna mõjuka investeerimisfirma Investor tegevjuht, teine SEB panga juhatuse esimees.

?Siiatulek ei ole mingi ohver,? ütles Atlas Copco juht Gunnar Brock. ?Rootsi tuleviku tähtsustamine on sedavõrd oluline, et selle nimel võib heameelega lõunast loobuda ja vihmast hoolimata tänaval vorsti haugata,? ütles ta.

Meeleavalduse korraldas Rootsi ettevõtjate ühendus Svenskt Näringsliv (SN).

?Me oleme siin, et öelda poliitikutele, et meil on tõsi taga,? ütles Ericssoni juhatuse esimees Michael Treschow, kes võttis eile üle SNi juhatuse esimehe koha. ?Liikmed on vihased. Siin pole tegemist irisemise ega põhjendamatute soodustuste nõudmistega. Siin on tõsine mure Rootsi konkurentsivõime pärast.? Ühtlasi oli see meeldetuletus peaministrile, et väärtusi heaolu rahastamiseks loovad ettevõtjad.

Valitsuse ja ettevõtjate suurte ootustega alanud dialoog Rootsi majanduskasvu kiirendamisest ei jõudnud kuhugi. Piketil andsid ettevõtjad valitsusele üle manifesti, kus olid veel kord üles loetud ettevõtjate ettepanekud Rootsi ärikliima parandamiseks. Sisuliselt pole need midagi uut. Ettevõtjad nõuavad firmade maksustamist viisil, mis ergutaks uute firmade asutamist ja uute töötajate palkamist, varamaksu kaotamist, et oleks rohkem Rootsi oma riskikapitali ning pärimis- ja kinkemaksude kaotamist, et firmadel oleks ka edaspidi lihast ja luust omanikud.

SEB kontserni juht Lars Thunell ütles piketil Dagens Industrile antud intervjuus, et tunneb suurt muret Rootsi ettevõtjate hulgas maad võtva lootusetuse ja minnalaskmise tunde pärast. ?Kuulsin hommikul raadiost, et teiste riikidega võrreldes on Rootsis kõige vähem inimesi, kes tahaksid oma äri alustada. See on masendav,? ütles Thunell.

Rootsi 165 suurfirmast plaanib iga neljas tootmist madalamate kuludega riiki viia, 1,2 miljonit inimest on riigis tööta, haiguspuhkusel või enneaegselt pensionil.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing