Algas Hodorkovski kohtuprotsess

Tõnis Arnover 31. mai 2004, 00:00

Ehkki president Vladimir Putini ajal on paljude oligarhide elu kibedaks tehtud, ei ole sedavõrd kaalukat protsessi varem olnud. Kaalul ei ole mitte üksnes Mihhail Hodorkovski ja samuti tema eelmisel nädalal süüdistusega kohtusse jõudnud äripartneri Platon Lebedevi käekäik, vaid suure naftafirma Jukose tulevik.

Hodorkovski on vahi all juba oktoobrist saadik, kuid kohtulikku arutelu ei õnnestunud seegi kord alustada. Nimelt soovis süüdistaja kõigile üllatuseks uurimiseks lisaaega, samuti pidas kohtunik Irina Kolesnikova tõsiseks puuduseks seda, et Hodorkovskile esitatud süüdistuskokkuvõttes oli lehekülg puudu. Kohtunik lükkas järgmise istungi 8. juunile. Hodorkovski advokaat Henrik Padva ütles ajakirjanikele kommentaariks, et neile teadmata põhjustel on otsustatud ilmselt protsessi venitada.

Mihhail Hodorkovskile on esitatud seitse süüdistust. Need hõlmavad erastamis- ja maksupettusi ning dokumentide võltsimisi. Süüdimõistva kohtuotsuse korral võib teda oodata kuni kümneaastane vanglakaristus ja kuni 12,9 miljardi krooni suurune kahjutasunõue. Hodorkovskile ja Lebedevile pannakse põhisüüks kümme aastat tagasi väetisetehase Apatit ebaseaduslikku erastamist, mis nende varale aluse pani ja võimaldas siirduda edukalt naftaärisse. Advokaadid väidavad, et nende kaitsealused tegutsesid tollaste seaduste kohaselt, mis ei pruukinud olla perfektsed, kuid mille alusel toimis kogu tollane äripraktika.

Järjest täbaramaks muutub Jukose seis, mida aasta tagasi peeti Venemaa kõige edukamaks ettevõtteks. Eelmisel nädalal esitas kohus Jukosele 45,4 miljardi krooni suuruse trahvinõude, mis peab kompenseerima 2000. aasta eest tasumata jäänud makse. Jukose ümber toimuva mõjul on firma börsiväärtus aastaga poole võrra vähenenud, kuigi kõrge naftahinna tõttu läheb tal majanduslikult väga hästi.

Juhul kui trahvinõue jääb ka kõrgema astme kohtus jõusse ja firma ei saa oma arestitud varasid selle tasumiseks müüa, võib tekkida pankrotioht, teatasid Jukose esindajad.

42protsendilise aktsiapakiga on Jukose suurim aktsionär investeerimisfirma Menatep, mille omanikud on Mihhail Hodorkovski, Platon Lebedev, Vassili ?ahnovski, Leonid Nevzlin, Vladimir Dubov ja Mihhail Brudno. Kolm viimast on põgenenud Iisraeli ja ?ahnovski vabanes kohtust tingimisi karistusega.

Osa analüütikute arvates on protsess poliitiline ning võimud püüavad Kremli vastaspoliitikajõude finantseerinud Hodorkovskist teha teistele hoiatuseks patuoinast. Teiste meelest tahetakse selle lavastatud protsessiga mängida Jukose suuromanike vara kas tagasi riigi või konkureerivate grupeeringute kätte. Protsess peab andma neile küsimustele vastuse.

?Võimude eesmärk ei ole ajada Jukost pankrotti, vaid avaldada Hodorkovskile ja tema äripartneritele survet, et need loovutaksid oma aktsiad riigile. Kuid turge teeb murelikuks see, et selle eesmärgi saavutamine võib muuta aktsiate väärtuse nullilähedaseks,? ütles maaklerifirma Brunswick UBS peaökonomist Al Breach.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:29
    Otsi:

    Ava täpsem otsing