Suvel looklevad rendifirmade uste taga järjekorrad

Indrek Kiisler 02. juuni 2004, 00:00

Välistrasside ja Pinnasetööde AS tegevjuhi Andrus Kullamaa sõnul tundus neli-viis aastat tagasi paljudele ettevõtjatele, et ehitustööriistade rent on kullaauk, ning selles sektoris hakkas toimuma kiire kasv, mis on tänaseks toonud kaasa tiheda konkurentsi.

Rendifirmade sektorit mõjutab ka euroliidu laienemine ? Eesti turule jõuavad juba lähiajal kindlasti Läti teenusepakkujad, kes siin seni tegelesid põhiliselt alltöövõtuga, kuigi ametlikult töötati mõne Eesti firma sildi all. Samas üritavad mitmed Eesti firmad oma tegevust ka lõuna poole laiendada, eriti need välisettevõtete tütarfirmad, kel selleks piisavalt rahalist ressurssi.

Rasketehnika rendi põhiliseks sihtgrupiks on ehitusfirmad, erandiks on väikesed kopad ja tõstukid, mida suveperioodil rendivad eraisikud, kes ehitavad endale elamispinda või remondivad seda.

Mitmed ehitusfirmad tunnistasid, et suvel peab klient oma soovist kindlasti vähemalt nädal ette teatama, sest sel ajal kasutatakse masinaid kõige rohkem. Lisaks pingestavad suvel olukorda tee-ehitusfirmad, kellel on siis kõrghooaeg ja kes on mitme laenutusettevõtte põhilisteks klientideks.

Suurt tehnikat ei soostu rendifirmad ilma juhita kuigi meelsasti välja laenutama, näiteks AS Upitaja raamatupidaja Airi Tugi sõnul on nende teleskooptõstukite juhtimine niivõrd keeruline, et rentija lihtsalt ei saagi ise mehhanismide juhtimisega hakkama.

Suurima turuosaga AS Ehitustööriist tegevdirektori Ivar Valdmaa kinnitusel on võimalik Hollandi emafirmast juba lähiajal tellida peaaegu ükskõik milline suur masin, olgu tegu buldooseri või ekskavaatoriga. Tellimisaeg ulatub tema sõnul ühest nädalast kuni kuuni.

Üheks peamiseks põhjuseks, miks rendifirmad ei taha tehnikat ilma juhita välja anda, on ka klientide hoolimatu ja oskamatu tehnika kasutamine ? päris sageli juhtub, et kliendid lihtsalt lõhuvad masinaid - mõisa köis, las lohiseb.

ASi Ramirent rendipunkti juhataja Märt Toomi kinnitusel on see rendifirmadele tõsine mure. ?Peaaegu iga päev tuuakse tagasi mõni Bobcat või suurem tööriist, mis on tegelikult katki. Eks seda viga üritatakse kohapeal kohe märgata, sest hiljem kliendi käest raha väljanõudmine on tülikas ning mõnikord ka lootusetu,? räägib Märt Toom.

Toomi kinnitusel ulatub keskmise rikke hind umbes paari tuhande kroonini. Esmastel klientidel tuleb arvestada ka sellega, et kuna neid ei tunta, siis soovitakse ettemaksu ning sageli ka kopsakamat tagatisraha. Rendifirmad võtavad tasumata summalt ka viivist, mis on keskmiselt 0,5 protsenti päevas.

Lisaväljaminekuga peavad arvestama ka pealinnast kaugemal elavad kliendid. Väikeste ekskavaatorite ja tõstukite transpordi eest võetakse umbes 450 krooni tunnist. Suuremate tööde puhul pakub enamik firmasid siiski tasuta transporti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing