Ülo Toomsalu • 2. juuni 2004 kell 6:05

PM: Eesti suhkrutrahv küünib ligi poole miljardi kroonini

Eesti suhkrutrahv võib olla pool miljardit krooni, seda lubab oletada ettevõtete deklaratsioonides esitatud suhkrukoguste ja tollistatistika võrdlemine.

Põllumajandusministeeriumi töötleva tööstuse ja kaubanduse osakonna juhataja kohusetäitja Ene Maadvere sõnul ei ole aprilli tollistatistika veel küll laekunud, kuid esialgsed märgid näitavad, et suhkru import ületas selles kuus ka kõige halvemad ootused, kirjutab Postimees.

Erinevad ettevõtted deklareerisid 1. mai seisuga oma laovarudeks umbes 30 000 tonni suhkrut. Eraisikute käes on aga hinnanguliselt 15 000 tonni suhkrut. Viimast juhul, kui iga pere soetas endale keskmiselt 50 kilogrammi magusainet.

«Kõige selle tõttu võib esialgsetel andmetel oletada, et niinimetatud liigse suhkru kogus tervikuna võib isegi ületada Eesti aastas keskmiselt tarbitud suhkru mahtu, milleks on 65 000 tonni,» rääkis Maadvere. «Sellisel juhul võib rahaline kohustus olla minimaalselt pool miljardit krooni.»

Viimast siiski juhul, kui riigil ei õnnestu aastaga üleliigset suhkrut kõrvaldada. Kõrvaldamiseks loetakse selle toetusteta eksportimist või töötlemist kas loomasöödaks või kütuseks. Igal juhul ei tohi suhkur kuidagi sattuda inimeste toidulauale.

Tõenäosus, et kogu üleliigne suhkur ametlikult välja tuleb ja kõrvaldatud saab, on väike, sest pooled ettevõtetest, kellel teoreetiliselt võiksid varud olla, jätsid põllumajandusministeeriumile ülevaate esitamata.

Hetkel kuum