Puitmaja renoveerimisel ületab investeering vara turuhinna

Enn Tosso 14. juuni 2004, 00:00

Ehkki Tallinnas on suur hulk renoveerimata suurema või väiksema ajaloolise väärtusega puitmaju nii Kadriorus kui ka Põhja-Tallinnas, ei tasu nende renoveerimine edasimüügiks enam ära.

Veel mõned aastad tagasi tehti puitmajas kiiresti ja odavalt remont: paigaldati plastaknad, seinad aeti kipsplaatidega sirgeks ning põrand kaeti laminaatparketiga.

Seejärel müüdi korterid kasumiga maha, kusjuures müügiargumendiks oli ?kaasaegsed mugavused ajaloolises miljööväärtuslikus majas?. Enam see skeem ei tööta. Ostjad on remondi kvaliteedi suhtes palju teadlikumaks muutunud, mistõttu tuleb kulutada remondi peale hoopis enam. Samas pole aga renoveeritud ja renoveerimata puumaja hinnavahe suuremaks muutunud.

Renoveerimata puitmajakorteri hind Kalamajas on parasjagu 8000 krooni ruutmeetrist. Odava remondi saaks teha 2500?3000 krooni eest ruutmeetri kohta, mis teeks korteri lõpphinnaks mitte üle 11 000 krooni ruutmeetrist. Sama palju maksab ka paneelmajakorteri ruutmeeter Mustamäel.

Paraku, kui remont on tehtud odavate vahenditega, ei tule esile puitmaja eelis ? ajalooline miljööväärtus ? ning inimesed ei osta sellist korterit.

Oletame nüüd, et tehakse puitmajas kallis ja hea remont, restaureeritakse vanad detailid, paigaldatakse uued puitaknad, täispuidust parkett jne.

Sellega võib korteri ruutmeetrihind Kalamajas tõusta kuni 13 000 kroonini ruutmeetri eest või isegi enam. Sellisel hinnatasemel pakutakse juba uusi kortereid. Uue korteri ostmisel on ka mitmetes pankades soodsamad laenutingimused.

Inimesi, kes oleks valmis maksma korralikult taastatud puitmaja eest sama hinda või isegi enam kui uue korteri eest, pole kuigi palju.

Enamasti on ajaloolise väärtusega ning korralikult restaureeritud korterite ostjateks välismaalased, kes paraku pelgavad Põhja-Tallinna ebaturvalist ümbruskonda.

Seetõttu eelistavad välismaalased kõrgema hinnaklassiga vanalinna, mille ajalooline miljööväärtus on ka kahtlemata kõrgem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing