Kas kontorist saab loobuda?

ÄP 15. juuni 2004, 00:00

Minu ainsaks arvutiks on vist kümnendat aastat sülearvuti ning ma olen suutnud oma elu nii korraldada, et võrk on igal pool, kus ma liigun. Reeglina vaba WiFi või vähemalt koht, kuhu kaablijupp pista. GPRSi kasutan eriti harva, peamiselt laeva peal või muidu reisil olles ? ning muidugi ka sattudes Elioni WiFi levialasse, kus minul kui konkureeriva operaatori kliendil pole võimalik SMSiga WiFi-piletit osta. Aga vaevalt et minu harjumused midagi määravad. Hoopis huvitavam on jälgida kolleege: sülearvuti on meil viimase aasta jooksul saanud n-ö keskmiseks kontoriarvutiks, MSN kiiremate korralduste-küsimuste kanaliks ning Skype telefoniks. Just eile hommikul kurtis tootmine, et ta ei saa kodust päris kõigele vajalikule ligi ning et selline jama vajaks kiiremas korras lahendamist ? kui ei saa vahetusest vabal päeval hommikukohvi kõrvale kiigata, mis majas toimub, siis on järgmisel päeval töösse sulamine oluliselt raskem. Võiks öelda, et on tekkinud sõltuvus.

Kõige hea juures ei tohi aga ära unustada ohte: kui siiani piisas kontori kaitsmiseks ühest tulemüürist, siis nüüd vajab seda iga sülearvuti? Ja tegelikult ka lauaarvuti, sest need rändavad sülearvutid võivad ju teie sisevõrku tuua mida iganes.

Töötan paralleelselt mitmes eri riigis erinevates organisatsioonides ja ettevõtetes, seega olen viimased viis aastat olnud sajaprotsendiliselt mobiilne töötaja ning erinevate sidevõrkude vahel pideva ümberlülitamisega harjunud. Suvisel ajal elektronposti lugemisest ma ei loobu, kuid töömahu olen viinud tavaliselt miinimumini, seega saan oma olulise kommunikatsiooni poole tunniga päevas aetud. Kiirteadete vahetamiseks grupi inimestega on tõhusaim kindlasti aga SMS-listi teenus ? mobiiltelefon on kõige kuumem meedium, mille kaudu inimesteni teade kiiresti kohale viia ja tagasisidet saada. SMS ja SMS-list töötab kõikjal maailmas, kus on mobiili leviala ning paljudes riikides on avalikes kohtades tunduvalt raskem internetti (saati siis kvaliteetset ja odavat) leida, kui on seda Eestis.

Videokonverentse kolleegidega pean haruharva, videokonverentsi kaudu pean loenguid ülikoolides, kuhu loengu pidamiseks kohalesõit võtaks enam kui tunni. Tallinna?Tartu rongis olen tavaliselt veetnud aega äärmiselt produktiivselt arvuti ja interneti taga, ainult Jõgeva kandis raputab nii kõvasti, et arvuti kipub laualt maha lendama... Uus Tallinki laev Victoria üllatas meeldivalt hea internetiühendusega, kohvikutes üksi käies on kohvi ja üldise atmosfääri juures oluline ligipääs traadita internetile ning võimalus rahulikult tööd teha. Lennujaamadest eelistan pikemaid ümberistumisi oodata vaid sellises, kus saab arvuti ja internetiga tööd teha.

Minu klassikaline töökomplekt on hetkel sülearvuti Apple G4 iBook koos mobiiltelefoniga Sony Ericsson P900, igaks juhuks on kaasas ka jupp võrgujuhet. Eri projektides ja algatustes samaaegse osalemise eeldus on ümberlülitumise ja fokuseerimise võime ning seda on tunduvalt raskem omandada kui tehnilist ümberlülitumist eri võrkude vahel. Mobiilse töötaja produktiivsus on aga tõestatult kõrgem, temasse tehtav investeering on kõrge tasuvusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing