ÄP fototoimetus • 17. juuni 2004 kell 22:00

Soome toidukaubad ELi keskmisest 22% kallimad

Toidukaupade hinnad olid Soomes ELi keskmisega võrreldes 22% kõrgemad, toidukaupade, jookide ja tubaka hinnad olid Soomes ELi keskmisega võrreldes 30% kõrgemad. Alkohoolseid jooke võrdluses ei ole.

Juurviljad on Soomes teiste riikidega võrreldes märgatavalt kallimad, samas kui kala, piima, juustu ja kanamunade hind on ELi keskmisele lähemal.

Kõige kõrgemad hinnad Euroopas olid aastataguse hinnavõrdluse järgi Norras ja Islandil, järgnesid Iirimaa, ?veits ja Taani. Soome on kuuendal ja Rootsi seitsmendal kohal.

Võrdluse järgi ELi kalleimas riigis Iirimaal oli aluseks võetud kaubakorv (toit, joogid, tubakatooted) 2003. a kevadel 2,6 korda kallim kui Poolas, kus hinnad olid odavaimad. Eesti hinnatase oli toidukaupade, jookide ja tubaka osas selle võrdluse järgi pool Soome tasemest, kirjutas eilne Turun Sanomat. Ainult toidukaupade puhul oli Eesti ja Soome hinnavahe 1,85 korda.

Hindu mõjutab ka erinev käibemaks toidukaupadele, mis Soomes on 17%, samas kui vanemates ELi liikmesriikides on see keskmiselt 7%. Uutest liikmesriikidest kauples Malta omale aastani 2010 nullmäära. Rootsis on käibemaks 12% ja Taanis 25%.

Autor: ÄP

Hetkel kuum