17. juuni 2004 kell 12:39

Uurimus: Luksemburg üksi USA jõukamate osariikide tasemel

Kui Euroopa oleks osa USAst, suudaks SKT-lt elaniku kohta üksi Luksemburg võistelda USA jõukamate osariikidega.

Enamus teisi jääks alla USA keskmist. Euroopa raskekaallased Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia edestavad SKT-lt elaniku kohta napilt USA nelja kõige vaesemat osariiki, selgub Rootsi ajutrusti Timbro sel kuul avaldatud uurimusest ?Euroopa Liit versus USA?, vahendab Wall Street Journal.

Raporti üks autoreid Fredrik Bergstrom möönab, et SKT elaniku kohta on üksi jõukuse mõõtmiseks küll puudulik näit, kuna ei võta näiteks arvesse varimajandust, mille osakaal peaks Euroopas kõrget maksukoormat arvestades suhteliselt suur olema. Samas tähendab kõrgem SKT elaniku kohta, et keskmisel ameeriklasel on aastas tarbimiseks 9700 dollarit rohkem kui keskmisel eurooplasel.

Kui USA majandus oleks külmutatud 2000. a tasemel ja ELi riigid oleksid jätkanud kasvu Eurostati majandusprognooside järgi, oleks esimesena 2005. a USA-le järgi jõudnud Iirimaa. Enne 2010. a oleks sama kaugele jõudnud Suurbritannia. Saksamaal ja Hispaanial oleks aega läinud 2015. aastani, Itaalial, Rootsil ja Portugalil aastani 2022, selgub ajutrusti uurimusest.

Aastal 1999 loeti madala sissetulekuga perede hulka 25% Ameerika peredest, kes teenisid vähem kui 25 000 dollarit aastas. Kui sama mudeli järgi mõõta Rootsit, ELi parima reputatsiooniga heaoluriiki, võiks sinna gruppi liigitada 40% Rootsi majapidamistest, väidab Timbro.

Uuringu autorite sõnul on üks suurimaid erisusi, mis USA ja Euroopa riike kõrvutades silma hakkab, Euroopa maksude kõrge tase ning suurem avalik sektor.

Hetkel kuum