Eesti peab Brüsselis sadat ametnikku

Gea Velthut-Sokka 28. juuni 2004, 00:00

Kõige enam Eesti riigi poolt Brüsselisse saadetud ametnikke töötab Eesti esinduses Euroopa Liidu juures, mis asub kaheksakorruselises hoones Brüsseli eurokvartalis. Kokku seab igal hommikul sinna sammud 71 inimest, autojuhtidest suursaadikuni. See arv hõlmab ka ministeeriumide, samuti Eesti Panga ja kaitsejõudude esindajaid. Ülejäänud 18 eestlast tegutsevad Eesti Belgia saatkonnas või esinduses NATO juures.

Eesti keskastme diplomaat ametinimetusega 2. sekretär teenib Brüsselis töötades maksuvaba välislähetustasu ligi 24 000 krooni. Kui ta on kasutanud oma seaduslikku õigust võtta välislähetusse kaasa ka perekond, saab ta juurde veel üle 10 000 krooni nn abikaasa- ja lapsetasu. Lisaks jääb talle alles Eestis makstav ametnikupalk. Korteriüüri kuni 1000 eurot (15 600 krooni) tasub samuti riik, ise tuleb maksta elektri, telefonikõnede ja internetiühenduse eest. Maksumaksja tasub ka diplomaadi edasi-tagasi kolimise kulud ning korra aastas Eestisse puhkusele sõidu lennupiletid. Ametiautod on kasutada vaid saadikutel, keda Brüsselis on neli. Ka Euroopa kool on diplomaatide lastele tasuta.

?Keskmine sissetulek on alla 2000 euro palk ja lähetustasu kokku,? ütles pressisekretär Tiina Maiberg.

Selle aasta eelarves Eesti esinduse hoone ülalpidamiseks ette nähtud 1,8 miljonit krooni. 1983. aastal ehitatud ning aasta alguses renoveeritud majas on 3560 ruutmeetrit üldpinda ning sinna mahub lisaks kabinettidele ka vastuvõturuum koos siseaiaga 200 inimesele ning väike hotell Brüsselis komandeeringus olevatele riigiametnikele. Eesti riik ostis hoone 2002. aastal 145 miljoni krooni eest, seni pidid diplomaadid mahtuma kitsukestesse üürikabinettidesse Belgia põllumajandusministeeriumi majas. Välisministeeriumi arvutuste järgi oleks sarnase hoone rentimine maksma läinud üle 13 miljoni krooni aastas.

Uues majas on ruumi laialt ? sinna mahuks töötama 80 inimest, vajadusel saaks kiiresti juurde tekitada veel paarkümmend tooli-lauda-arvutit.

Esindusruume välja ei rendi. ?Julgeolekukaalutlustest ei saa diplomaatilisel esindusel olla muid funktsioone,? ütles Maiberg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing