Eesti kodanik saab tasuta kaitset EL bürokraatia vastu

Enn Tosso 30. juuni 2004, 00:00

Rahvusvahelise organisatsiooni SOLVIT Eesti Keskus annab Eesti kodanikule või ettevõtjale abi, kui tal on tekkinud mõnes Euroopa Liidu riigis probleeme näiteks riigipiiriga, sõiduki registreerimise, juhiloa, maksustamise või kauba turulepääsuga. Abi on tasuta ja probleem lahendatatakse kiiresti.

Näiteks on üks Poola ettevõtja läbi selle süsteemi Eesti bürokraatia vastu abi leidnud, vahendab Eesti SOLVIT keskuse spetsialist Katrin Kaskpeit. Eesti SOLVIT keskus asub Majandus-ja Kommunikatsiooniministeeriumis, Euroopa Liidu ja rahvusvahelise koostöö osakonnas.

?Eesti kodanikule pakub süsteem igati reaalset abi. Siseturu probleemi tekkides teises liikmesriigis peab kodanik vaid meiega ühendust võtma ning selgitama oma probleemi olemust,? räägib Kaskpeit. ?Kui tegu on EL siseturu õiguste rikkumisega, algab probleemi lahendamine kohtuväliselt administratiivsel tasemel kahe liikmesriigi vahel. Olulisteks plussideks loetakse probleemide lahendamise kiirust,? räägib Kaskpeit.

Probleemi lahenduse leidmise tähtajaks on 10 nädalat, mille jooksul SOLVIT- keskused töötavad koos ühise eesmärgi nimel. Kaebuse esitajat informeeritakse kogu protsessi vältel edusammudest, samuti võimalikust pakutavast lahendusest, vahendab SOLVIT Eesti kodulehekülg.

SOLVIT kujutab endast alternatiivset vaidluste lahendamise mehhanismi. Lahendus leitakse kiiremini ning see ei ole kodanikule/ettevõtjale kohustuslik. Kui kaebuse esitaja ei ole rahul esitatud lahendusega, võib ta pöörduda kohtu poole või esitada ametliku kaebuse Euroopa Komisjonile, on kirjas koduleheküljel.

?Kahjuks ei ole eestlastest keegi süsteemi kasutanud. Küll aga on saabunud kaks kaebust Eesti vastu. Mõlema puhul on tegu piirikontrolliga,? sõnab SOLVIT keskuse spetsialist Katrin Kaskpeit.

Näiteks tuli probleem Poola ettevõtjalt, keda peeti ühe päeva jooksul piiril kinni, kontrollimaks veodokumentide olemasolu, vahendab SOLVIT keskuse spetsialist Katrin Kaskpeit. Kuid kuna Poola ettevõtja transportis Poolast Eestisse enda toodetud kaupu Eesti kliendile müügiks oma transpordiga, on see Nõukogu määruse 881/92 Lisa II punkti 4 kohaselt erandiks, mille puhul ei pea veodokumente omama, selgitab ta. ?Põhjus, miks autod kinni peeti oli see, et Poola ettevõtja ei esitanud erandile vastamise tõendamiseks piisavaid dokumente, samuti kaasasolevad dokumendid olid vaid poolakeelseid,? sõnab Kaskpeit. Riiki sisenemise alus selgines peale Poola ettevõtja esindajaga vestlemist ning lähtudes asjaolust, et antud olukorras oli autojuhtidel äärmiselt raske saada vajalikke dokumente, lubati veokid riiki siseneda.

"Seega konkreetne probleem sai lahendatud, Poola ettevõtja auto lubati seekord üle piiri ning Poola SOLVITi esindaja sõnul on ka hiljem sama ettevõtte autod ilma takistusteta üle piiri lubatud. Kokkuvõttes oli käesoleva probleemi tõstatamise eesmärk ning tulemus see, et toodi välja Eesti ametnike teadmatus kõne all olevatest eranditest ning peale nendele tähelepanu juhtimist ei tohiks enam sarnaseid probleeme Eesti piiril tekkida," räägib ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing