Automatiseeritud juhtimine tagab info liikumise pidevuse

Ivika Allekand 05. juuli 2004, 00:00

Eestis on juhtimismeetodit automatiseeritud lahendusena vähe kasutusele võetud. Juhtimissüsteemide automatiseeritus tõstab aga järjepidevust ning on peamiseks muutuste haldamise eduteguriks.

Kahjuks piirdutakse sageli veel nt Exceli, Wordi, Powerpointiga, kus andmete sisestamine ja tulemuste visualiseerimine toimub käsitsi, selgus Ernst & Youngi 2002. aastal tehtud uurimusest tasakaalus tulemuskaardi meetodi rakendatavuse kohta Eestis.

Juhtimissüsteemi juurutamisel tuleb endale selgeks teha, mille jaoks seda soovitakse rakendada: kas ebatraditsiooniliselt nn ühekordse projektina organisatsiooni strateegia sisu teavitamiseks töötajatele põhjuste-tagajärgede seoste kirjapanemise kaudu või pideva protsessina tulemuste hindamiseks ja otsuste langetamiseks. Viimasel juhul tuleks tehnilise lahenduse valik teha pikast perspektiivist lähtudes.

Kas rakendada ettevõtte enda ressursse ja lasta analüütikutel vormida aruanded või juurutada tarkvara prioriteetide jälgimiseks?

Esimesel juhul ei tarvitse kõiki väljundeid ette näha ning muutused võrduvad programmeerimistööga, teisel juhul tuleb arvestada vaid teatud ressursikuluga juurutusprotsessis.

Rahvusvaheliselt tunnustatud strateegia juhtimise tarkvara on SAS Strategic Performance Management (SPM). See on loodud spetsiaalselt ettevõtte strateegiliselt oluliste tulemuste ning nendevaheliste seoste jälgimiseks. SPM võimaldab minna sügavale tulemuslikkuse hindamisel ? tippjuhtkonna tasemest töötaja tasemeni ning näha põhjuste-tagajärgede seoseid. Tegemist on komplektse juhtimissüsteemilahendusega, hõlmates kõike andmete automaatsest laadimisest kuni tulemuste turvatud publitseerimiseni üle veebi.

Olemas on ligipääs kõikvõimalikele andmeallikatele nende platvormist olenemata. Organisatsiooni erinevatele aspektidele on rakendatud ühtsetel alustel baseeruvad mõõtmismeetmed. Erinevate strateegiate järgi on selle lahenduse juures eriti hinnatud andmete automaatne laadimisvõimalus erinevatest allikatest ning andmete kvaliteedi, võrreldavuse ja pidevuse garanteeritus.


Marilis Sepp
Politseiameti arenguosakonna analüüsi- ja arendusbüroo politseivaneminspektor

Eesti Politsei ei ole veel täielikult üle läinud Tasakaalus Tulemuskaardi süsteemile, praegu on käimas piloteerimisfaas. Oleme mitu aastat juurutanud juhtimist eesmärkide kaudu. Keerukaks on osutunud mõõtmissüsteemi kujundamine - mida mõõta, kuidas mõõta. Eriti keerukas on strateegiliste

eesmärkide, mis koosnevad sageli mitmetest mõõdikutest, hindamine.

Juhtimissüsteemi rakendamisel suures organisatsioonis nagu Politsei ilmneb peagi vajadus

automatiseeritud tehnoloogilise abivahendi järgi. "Käsitsi" süsteemi haldamine muutub liiga keeruliseks ja aeganõudvaks ning ei võimalda rakendada ka andmebaasides peituvat analüütilist potentsiaali.

Tehnoloogilise lahenduse eeliseks on kindlasti veel andmete automaatne laadimine erinevatest andmebaasidest. Väheneb vigade oht, käsitsi andmete töötlemisel on see risk alati suurem. Senise tehnilise andmetöötluse asemel, mille nüüd teeb ära arvuti, jääb rohkem aega tulemuste interpreteerimise peale. Planeerimis-mõõtmissüsteemi haldamine on kindlasti kulukas. Seetõttu peab olema veendunud, et sellest saadav kasu on suurem. Politsei kogemuse põhjal võib öelda, et tarkvaralahendus peab võimaldama jälgida organisatsiooni tulemusi lihtsalt ja kergesti käsitletavalt. Tulemust peab olema võimalik võrrelda püstitatud eesmärgiga, eelneva perioodiga ning võrreldavate struktuuriüksuste vahel.

Hea on, kui süsteem võimaldab ajaloolise informatsiooni põhjal ka ennustada trende.

Rahvusvaheliselt tunnustatud strateegia juhtimise tarkvara on SAS Strategic Performance Management (SPM).

See on loodud spetsiaalselt ettevõtte strateegiliselt oluliste tulemuste ning nendevaheliste seoste jälgimiseks. SPM võimaldab minna sügavale tulemuslikkuse hindamisel ? tippjuhtkonna tasemest töötaja tasemeni, ning näha põhjus-tagajärg seoseid. Tegemist on komplektse juhtimissüsteemi lahendusega alates andmete automaatsest laadimisest kuni tulemuste turvatud publitseerimiseni üle veebi. Olemas on ligipääs kõikvõimalikele andmeallikatele nende platvormist olenemata. Organisatsiooni erinevatele aspektidele on rakendatud ühtsetel alustel baseeruvad mõõtmismeetmed.

Erinevate strateegiaprojektide järgi on antud lahenduse juures eriti hinnatud andmete automaatne laadimisvõimalus erinevatest andmeallikatest ning andmete kvaliteedi, võrreldavuse ja pidevuse garanteeritus.


* Ernst & Young 2002. aasta uurimus tasakaalus tulemuskaardi meetodi rakendatavuse kohta Eestis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing