USA erisaadik: USA investorid Eestis rahul

Sirje Rank 23. juuli 2004, 00:00

Mis on Teie Eesti-visiidi eesmärk?
Olen siin, et õnnitleda Eestit Euroopa Liidu ja NATO liikmeks saamise puhul. George W. Bushi administratsioon hindab kõrgelt Eesti ja USA poliitilisi, majanduslikke ja kaubandussuhteid ja on huvitatud nende tugevdamisest. Samas ei tohiks Eesti uues peres oma häält kaotada. Eestil on oma hääl nii NATOs kui Euroopa Liidus.

Kohtusite ka siinsete USA investoritega. Millised väljavaated on Eesti-sugusel väikeriigil saada uusi suurinvesteeringuid USAst?
USA investorid on Eesti majanduskeskkonnaga väga rahul. Eesti on väga hea edulugu ? majanduskasv üks ELi kiiremaid, 26% maksutase ning plaanid seda alandada on atraktiivsed, süsteem, mis reinvesteeritud kasumit ei maksusta, on tõeline pluss. Eestil endal tuleb ainult rohkem teavitustööd teha.

Probleeme on veel jäänud osa tolliküsimustega, samuti intellektuaalse omandi kaitsega, kus seadusloomes on palju ära tehtud, kuid seaduste jõustamisega on veel tööd. Eestit võib õnnitleda, et te ei ole USA erinimekirjas riikidest, mis on vaatluse all intellektuaalse omandi kaitse probleemide pärast. Eesti huvides on, et te sinna ka ei satuks. USA on valmis vastavat teavitustööd toetama.

Võimalikest valdkondadest, mis USA firmasid Eestisse juurde tooks, võiks nimetada näiteks finantsteenuseid. Samuti transiiti ? Eestis on tasemel sadamad, transiidilaod. Ka tehnoloogiasektorit.

Kui suurt peavalu teevad USA ettevõtjatele Euroopasse investeerimisel ELi riikide erinevad maksusüsteemid?
Euroopas ringlevad maksude harmoniseerimise plaanid ei ole küll midagi sellist, millest USA firmad huvitatud oleksid. Sama meelt on mitmed Euroopa riigid.

Leian ka, et ELiga liitunud uued riigid vajavad järelejõudmiseks kiiremat kasvutempot ning kui nad kohe ELi praeguste liikmetega võrdsele pulgale pannakse, seaks see nad ebaõiglaselt vähemsoodsasse olukorda.

Kas ELis on valmimas seadusi, mis USA ettevõtjad murelikuks teevad?
Eesti ametnikega arutasime ELi kemikaalide direktiivi ja seda, kui oluline on ettevõtluse ja kaubanduse reguleerimisel ettekirjutuste rajanemine teaduslike uuringutele. Et hinnataks reeglite mõju nii looduskeskkonnale kui tööstusele. Kõnelesime ka biotehnoloogiast, geneetiliselt muundatud organismidest. Samuti jälgivad USA firmad ELis finantsteenuseid puudutavate reeglite väljatöötamist.

Kui tõhus partner on USA-le 25-liikmeline EL?
EL on meie suurim äri- ja kaubanduspartner.

Millal jõuavad USA ja Venemaa kokkuleppele Venemaa WTOga ühinemise tingimustes?
Olen siin Eesti ja USA suhete asjus ja ei taha Venemaast rääkida.

Aga kuivõrd võiks Eesti olla USA firmade hüppelauaks Vene turule?
Kindlasti võib Eesti olla selliseks hüppelauaks firmadele, kes vaatavad seda turgu regionaalsest aspektist. Eestil on väga hea geograafiline asend.

Kuidas vastab USA kasvavale konkurentsisurvele Hiinast?
Praegu on presidendivalimiste aasta ja emotsioonid voolavad üle ääre. Küll need peale valimisi taltuvad.

J. Frank Mermoud kohtus Eestis välis- ja majandusministeeriumi ametnike ning USA ja Eesti ettevõtjate esindajatega. Lisaks Eestile külastas ta ka Lätit ja Leedut.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing