PM: Euroliit raskendab puiduvedu Venemaalt

02. august 2004, 09:06

Eesti metsatöösturite hinnangul võib seadusevastaselt langetatud puidu ELi toomise tõkestamiseks plaanitud lubade süsteem viia saekaatrid toormepõuani.

EL plaanib seadusevastaselt langetatud puidu impordi tõkestamiseks luua sisseveolubade süsteemi, vahendas Postimees Soome Taloussanomate eelmise nädala artiklit. Nii Eesti kui Soome metsandusfirmad kardavad, et ELi uued määrused lisavad jõustudes bürokraatiat ning suurendavad kulusid puidu sisseveol Venemaalt.

Eesti Metsatööstuse Liidu juhatuse esimehe Ivar Dembovski sõnul tähendaks impordivõimaluste ahendamine tõsist tagasilööki kogu tööstusharule. Eesti metsatööstus sõltub raie perioodi ja ulatuse kitsenduste tõttu iga aastaga aina rohkem Venemaalt sisse veetavast toorainest. «Juba praegu tuuakse Venemaalt sisse ligi kolmandik saetööstuste toorainest ja see vahekord importpuidu kasuks üha kasvab,» rääkis Dembovski.

Dembovski hinnangul võib Venemaalt tõesti jõuda Eestisse ka seadusevastaselt langetatud puitu. «Meil on siit Eestist puidu päritolu aga praktiliselt võimatu kontrollida,» lisas ta.

Dembovski sõnul arvatakse paljudes ELi liikmesmaades, et Balti riikides tuleb saetööstuste toormest ligi pool ebaseaduslikest raietest. «See ei vasta kindlasti tõele,» ütles ta.

Kui Soome tööstused tarnivad Venemaalt ligi 13 miljonit kuupmeetrit puitu aastas ehk viiendiku metsatööstuse toorainest, siis Eestisse tuleb idast umbes poolteist miljonit kuupmeetrit puidutooret, rohkem kui poole miljardi krooni eest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing