SLÕL: Ikaldunud saak ähvardab kümneid inimesi tööta jätta

02. august 2004, 09:03

Kaks suuremat Harjumaa köögiviljakasvatajat, Laheotsa ja Kadarbiku talu, pole nii hullu ilma varem üle elanud.

«Kümne tunniga oli põld niimoodi vee all, et ühtki rohelist liblet polnud näha,» ahastas Kadarbiku talu peremees Ants Pak.

Padise ja Ääsmäe kandis on juuli jooksul alla sadanud umbes 250 millimeetrit vihma, mis tähendab mitme kuu normi mõne nädalaga allakallamist. Talumeeste porgandid, kapsad ja kartulid upuvad vees, kirjutas SL Õhtuleht.

«Kõik oleneb lähemate päevade ilmast. Kui juurde ei saja ning vesi hakkab põldudel alanema, äkki õnnestub veel midagi päästa. Aga kui sajud jätkuvad ning põllud jäävad vee alla, peame end küll kõvasti kokku tõmbama,» ütles Ants Pak, et tõenäoliselt tuleb talu töölisi koondama hakata - niigi ähvardab tänavune ikaldus tuua nende firmale enam kui paarikümne miljonilise kahjumi. Koondatute arv võib küündida 50 inimeseni, märkis Pak.

Kadarbiku konkurent, Laheotsa talu peremees Johannes Valk on samuti murest murtud. «Ei mäleta, et 30 aasta jooksul oleks midagi nii hullu olnud. Tänavu koristame saaki nagu 100 aastat tagasi - käsitsi!» iseloomustas ta ja lisas naeruselt, et tegelikult võiks ka calypso ja akvalangi selga ajada.

Valgu sõnul küsitakse neilt 10 tonni kartulit päevas. «Sellist nõudlust ei suuda me praegu kuidagi rahuldada. Ostame praegu Lõuna-Eestist kartulit, aga enda saagile tähendab see müümata jätmist,» ütles ta.

Tänaseks on kindel, et umbes 30 inimest peavad Valgu ettevõttega kindlasti hüvasti jätma. «Ma ei saa neid miinimumpalga peal ka hoida, aga... Midagi pole lihtsalt teha, peab koondama,» ohkas Valk, kes prognoosib, et kui möödunud aastal müüs ta 9500 tonni kartulit ja köögivilja, siis sel aastal piirdub tõenäoliselt 4000 tonniga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing