Kesk- ja Ida-Euroopa börsid on maailma kiireimad tõusjad

Annika Matson 09. september 2004, 00:00

Esimese üheksa kuuga on maailmas kõige suurema hüppe teinud Kesk- ja Ida-Euroopa börsid.

Tabeli absoluutses tipus on Eesti investoritele raskesti ligipääsetav, Euroopa Liidu kandidaatriigi Rumeenia börs, mille hüpe on olnud aasta algusest 44 protsenti. Bulgaaria börs on tõusnud 28,8%. Sõltumatute Riikide Ühendusse kuuluva Ukraina börs on näiteks kosunud 26,2 protsenti.

Euroopa Liidu uue liikmesriigi Ungari börs on aasta algusest tõusnud 30, Eesti börs 22,9, T?ehhi 25,8, Leedu 11,6, Läti 34 ja Poola 19,3 protsenti.

Üheks erandiks regioonis on olnud Venemaa, kus kohalik RTS on tõusnud vaid 5,7 protsenti.

?Venemaa on hetkel Kesk- ja Ida-Euroopa regioonist kõige kuumem koht,? on Ühispanga aktsiamaakler Peeter Koppel kindel, kuid sedakorda on investorid kõrvale heitnud Jukose aktsia. ?Jukose pankrot on äärmiselt tõenäoline,? möönis ta.

?Venemaa investeerimispangad on oma sihte RTS-indeksile hetkel positiivses suunas ümber vaatamas,? ütles Koppel ning lisas, et oluliselt on vähenenud ka RTS-indeksi ja Jukose hinna vastastikune sõltuvus. ?Suurim huvi tundub olevat Lukoili aktsia vastu, viimasel ajal on suuremad tehingud aktsiaga olnud 4?5 mln krooni kanti,? märkis Koppel. Teine suur huviobjekt on tema sõnul olnud Leedu Telekom ning seal tehtud suuremad tehingud on samuti 5 mln krooni suurusjärgus.

Teiste põnevate aktsiatena tõi maakler Kesk- ja Ida-Euroopast välja Läti elektroonikafirma Saf Tehnika, Poola suurima vase- ja hõbedatootja KGHM ja Horvaatia ravimifirma Pliva.

Hansabank Marketsi maakler Raido Lillemets ütles, et nende kliendid on viimasel ajal suuremat huvi tundnud Nokia, Ericssoni, TeliaSonera, Stora Enso ja UPM Kymmene aktsiate vastu. Ka USA aktsiad on olnud huviorbiidis. ?Kesk- ja Ida-Euroopas erainvestor kõrgete komisjonitasude ja turgude läbipaistmatuse tõttu hetkel aktiivne ei ole, küll aga institutsionaalsed,? märkis Lillemets.

Suuremad tehingud on Hansapanga maakleri sõnul eraisikutel olnud 3000 Nokia aktsiaga, mille väärtus on umbes 486 000 krooni.

Suve hakul kaubeldi Lillemetsa sõnul väga aktiivselt Ungari aktsiatega, näiteks naftafirmaga MOL ja pangaga OTP.

Institutsionaalsed investorid huvituvad samuti Ungari MOList, Poolas on põnevad pank Pekao ja naftafirma PKN Orlen, T?ehhis telekom ja Komercni pank.

Ida-Euroopa suurima ravimitootja Pliva teise kvartali kasum kasvas 38 protsenti, 37,5 miljoni dollarini, mullu samal perioodil teenis ettevõte 27,2 miljonit dollarit.

Firma käive kasvas 11 protsenti, 249,8 miljoni dollarini. Pliva teise kvartali tulemus oli mõnevõrra tugevam, kui analüütikud ootasid, kirjutasid Ühispanga analüütikud oma kodulehel.

Kvartali kasumit toetas ootuspäraselt hästi läinud Azythromycini müük USAs, mis genereeris kvartalis litsentsitasusid Pfizerilt 34 miljonit dollarit, aasta tagasi 24 miljonit.

Käibe kasv jäi siiski tagasihoidlikuks, ulatudes 276 miljoni dollarini, ootused olid 267?289 miljonit dollarit. Kasv aastaga oli 10,7%, valuutakursside muutust arvestamata 7,7%.

Regionaalselt oli kasvu mõttes poolaastas kõige edukam Lääne-Euroopa, kus müük kasvas 36,4%. USA kasv oli 9,4%.

Farmaatsiafirma säilitas 10% käibe kasvu eesmärgi kogu aastaks, kuigi märgiti kasvavat konkurentsi ja hinnasurvet.

Pliva aktsia on fundamentaalselt odav ja ostmisvääriline aktsia pikaajalisele investorile, mis on jäänud kõrvale Euroopa Liidu laienemise hinnarallist, märkisid Ühispanga eksperdid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing