PRIA toetuste kiirjagamise kord muutub

Kristina Traks 10. september 2004, 00:00

?Varasematel aastatel selline taotluste vastuvõtmise skeem õigustas ennast,? sõnas põllumajandusminister Ester Tuiksoo. ?Praegu aga tuleb küll tõdeda, et järgmisel aastal peame neid tingimusi muutma.?

PRIA toetus nn kiirete toetuste jagamisel ministri 28. juuli määrusele, mis aga ei näinud ette võimalust lühendada toetuste jagamise tähtaega juhul, kui taotlusi laekub suuremale summale, kui toetusteks ette nähtud. Seda võimalust pole ka struktuuritoetuste seaduses.

Samuti ei kasuta säärast põhimõtet teised eurotoetusi jagavad organisatsioonid. Näiteks EAS koostab esitatud taotlustest pingerea ja raha antakse parematele projektidele. Samamoodi toimib ka keskkonnainvesteeringute keskus, kes jagab Euroopa Regionaalarengu Fondi keskkonnameetme toetusi.

PRIA eelistab võrdselt heade taotluste korral ettevõtjat, kes on taotluse varem esitanud. Selline süsteem toob nõutavamate toetuste taotlemise ajal elavad järjekorrad PRIA büroode uste taha ning tekitab pahameelt ettevõtjates, kes esimeste hulgas rahasoovi sisse anda ei saa.

Viimati tekitas PRIA oma büroode uste taha järjekorrad paar nädalat tagasi, kui võeti vastu taotlusi maapiirkondades majandustegevuse mitmekesistamise toetamiseks. Põllumehed tulid ukse taha seisma lausa eelmise päeva õhtul. Selleks aastaks ette nähtud raha jagati nelja tunniga, mispeale otsustati jagada ka järgmise aasta summad.

Kokku võttis PRIA taotlusi vastu vaid neli päeva, kuigi alguses oli taotlusvooru pikkuseks lubatud poolteist kuud.

?Me leidsime, et ei ole mõtet võtta vastu taotlusi, teades, et raha on nagunii juba otsas,? ütles PRIA pressinõunik Heli Raamets.

?Ei saanud nende mõne päeva jooksul sinna ukse taha minna ning sellepärast jäigi rahataotlus esitamata,? ütles talupidaja Külli Lööper, kes plaanis toetuse abiga kuivati ehitamist. ?Olin arvestanud, et taotlusi võetakse vastu 8. augustini nagu alguses lubatud, mitte ainult loetud päevad.?

Lööper rääkis, et proovis ka kevadel PRIAst toetusraha taotleda, kuid jäi samuti taotluse esitamisega hiljaks ning rahast ilma. ?Ostsin siis traktori liisinguga, maksan täie rauaga,? sõnas ta.

Riigikogu liikmest Nopri talu peremees Tiit Niilo ütles, et juba kevadel oli selge, et toetusraha jagatakse väga kiiresti. ?Mõnikümmend kiirtulistajat saavad toetust ning ülejäänutel pole isegi võimalust taotlust esitada,? kirjeldas Niilo viimast PRIA rahajagamist. ?Rahajagamise süsteemi tuleb kindlasti muuta nii, et raha jätkub laiemale ringile.?

Allikas: PRIA

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing