Lisakäendused kuumutaks liialt kinnisvaraturgu

ÄP 21. september 2004, 00:00

KredExi 700miljoniline laenukäenduste portfell on tänaseks lepingutest pungil lõhki, mistõttu Kred-Ex taotleb valitsuselt teist täpselt sama suurt portfelli lisaks ? kokku 1,4 miljardit krooni.

Äripäev ei toeta KredExi eluasemelaenude käenduste suurendamist, kuna see annaks ? nagu Eesti finantsinstitutsioonid seda väljendit tihti kasutavad ? turgudele vale signaali.

KredExi käendus võimaldab taotlejal saada pangalaenu väiksema omafinantseeringu määraga: oma maja või korteri ihaldajatel ja käenduse saanutel ei pea olema nõutavat veerandit kuni kolmandikku ehitus- või ostusummast.

Signaal on vale seetõttu, et riigi garantiiga, mille taga on kõik maksumaks-jad, antakse laenu- ja kinnisvarabuumile veel hoogu juurde. KredExi abiga saab laen võimalikuks neilegi, kel peale soovi pole hinge taga suurt midagi.

Eluasemelaenude kasv, mis on edestanud pangahoiuste kasvu, on võtnud ohtlikud mõõtmed. See on mõjutanud negatiivselt Eesti välistasakaalu.

Kui Eesti kinnisvaraturul peaks toimuma mingil põhjusel tagasilöök, satuksid laenajad tagatise vähenemise tõttu raskustesse. Raskustes oleks eelkõige need, kelle kinnisvaraarendus on hetkel pooleli ja jätkamiseks vajaminevad laenusummad sõltuvad eluliselt kinnisvara turuväärtusest. Ehitisi läheks rohkem müüki, mis tooks hinnad omakorda allapoole.

Garantiilimiiti võiks suurendada seetõttu, et KredEx on töötanud siiani konservatiivselt: 12 000 väljastatud käendusest on tulnud n-ö täitmisele pöörata vaid kaks juhtumit. See on suurepärane näitaja ja edestab kauge kaarega pankade laenukahjumeid ja -provisjone.

Järelikult on KredExi kliendid korralikud maksjad. Sel aastal on KredExi käendusega antud tervelt 17% eluasemelaenudest ? arvestatav osa.

Näitajad võivad olla eeskujulikud üksnes praegu. Kui KredExi ?turuosa? kahekordistada, võib KredExi käenduste portfelli kvaliteet langeda, mis suurendab kinnisvaraturul vallanduda võiva ahelreaktsiooni ohtu. Halvimal juhul mõjutaks see kinnisvaraomanikke ja pan-ku, paremal juhul tuleks ainult KredExil endal või riigil garantiid kinni taguda.

KredEx põhjendab käenduste suurendamise vajalikkust oma peamiste sihtgruppidega, noorte perede ja sundüürnikega. Neil ei tarvitse olla raha nõutavaks omafinantseeringuks.

Ent kas need, kel midagi pole ? olgu eesmärk kui tahes õilis ?, on ikka õigustatud saama kalli kinnisvara omanikuks? Ehk võiks alustada vähem pretensioonikalt.

Rahanduses peaks samuti kehtima mingid jäävusseadused: mitte millestki ei saa ka raha tekkida. Paralleel: noorele perele kuluks ka uus sõiduauto ära, miks mitte sedagi käendada?

Pangad pakuvad samuti omafinantseeringu alandamise võimalust, mis, tõsi, on seotud muude garantiide, tagatiste ja pantide seadmisega pangale.

Kuid kas on välistatud, et noor pere või sundüürnik suudab leida esmalt sugulaste-sõprade hulgast käendaja, enne kui pöördub KredExi ehk riigi poole?

Tundub, et eksporditehingute garanteerimise kõrval on KredEx puhkenud õide teisel ja palju kuumemal turul, kinnisvaras. Arvame, et seda pole teadlikult vaja soodustada. 700 miljonit ju jääb edasi laenugarantiideks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing