Maksustame parem meie heaolu kahjustavat tegevust

Olavi Tammemäe 21. september 2004, 00:00

Kui tead, et kilekott on kohe-kohe prügi, aga ta maksaks kaks korda rohkem kui loodussõbralik paberkott, mida saab taaskasutada ning mis laguneb looduses jälge jätmata, siis kumba ostud pakiksid? Pigem paberkotti? Ehk oled veel teadlikum ega võta kumbagi, sest kannad kaasas tugevast riidest poekotti? See on tarbija vaba valik. Vabadus tähendab alati ka vastutust. Tundub kli?eena, kuid fakt jääb faktiks: meie lapselapsed peavad elama samas keskkonnas, millega praegune ühiskond mõtlematult ümber käib.

Selleks, et nii meil kui ka järeltulevatel põlvedel oleks jätkuvalt puhast vett, õhku ja loodust, tuleb hakata keskkonna kaitseks rakendama senisest tõhusamaid meetmeid. Üks abinõu on ökoloogilise maksureformi (ÖMR) läbiviimine. Selle idee on suunata ühiskond keskkonnasõbralikult mõtlema ja käituma ning eesmärk nihutada maksukoormus tööjõu maksustamiselt ümber loodusressursside kasutamise ja saastamise maksustamisele.

Maksud tööjõule peavad olema loodusressurssidega seotud maksudega tasakaalus: kui langetame esimesi, tuleb samaväärselt tõsta teisi. ÖMRi mõte on maksustada pigem meie üldist heaolu kahjustavat tegevust, mitte seda, millest sõltub areng. Reformiga mõjutatakse tarbija ja tootja rahakotti nii, et kasulikum on käituda keskkonnasõbralikult. Eelkõige tuleb maksustada ulatuslikku keskkonnakahjulikku tegevust. Ettevõte, kes kasutab rohkem loodusvarasid (nt vett ja maavarasid) või saastab rohkem, maksab ka suuremaid makse ? keskkonnavaenulik tootmine ja kaubad-teenused hakkavad kallinema.

Kui ettevõte kasutab võimalikult keskkonnasõbralikke meetodeid (nt suur kasutegur tootmisel, jäätmete taaskasutus, tooraine ringlus), kasutab neid tooteid automaatselt ka tarbija. Kui ettevõte ei lähtu tootmisel keskkonnasõbralikest aspektidest, on loodusressursside kasutamise maksud tema jaoks suuremad kui konkurentidel, mis omakorda tõstab ka kaupade hinda.

Maksusurvest tingituna on ettevõtted motiveeritud liikuma uuenduslike, energiasäästlike tehnoloogiate kasutuselevõtu suunas. See suurendab nende konkurentsivõimet ning ettevõtte tootmisprotsess (nt ehitusmaterjalide ja elektrienergia toomine) ja tooted ise muutuvad keskkonnasõbralikumaks loodusressursside säästlikuma kasutuse ja saastamise vähendamise kaudu.

Loodusvarapõhise maksustamise süsteem õhutab ettevõtteid otsima enam võimalusi kasutatavate ressursside kasuteguri tõstmiseks. Näiteks on Kunda Nordic Tsement kümne aasta jooksul hakanud üha rohkem kasutama tehnoloogiaid, mis aitavad toormekulu vähendada ja jäätmeid uuesti kasutada. Tehas katab 14% energiavajadusest, põletades jäätmeid, mis muidu saastaksid loodust või täidaks prügilaid.

Üldjoontes maksukoormus praegusega võrreldes ei tõuse. Terve hulga tegevusalade jaoks, mis ei vaja loodusressursse või kus saab nende kasutamist vähendada, on ÖMR puhas võit, sest maksud tööjõule alanevad. See loob ettevõtetele võimalusi paindlikumalt ja julgemalt tööjõudu palgata. Võimaluse tööpuudust leevendada annab reform ka kindlatele tegevusaladele, nt taastuvenergeetikale (biomassi kasutamine) ja põllumajandusele (biodiisel ja raps); energiavõsa ei saa kasvatada arvuti teel, vaja on reaalseid töökäsi.

Kui tööstusel tuleb oma tootmisprotsessi muuta selle algusest peale, siis inimest puudutavad teemad on eelkõige jäätmed ja raiskavad tarbimisharjumused. Me ei mõista täna, et iga tarbimisotsus tähendab kindla, sh ka räigelt keskkonda saastava tootja toetamist.

Meie keskkonnateadlikkuse tõstmisel on kõvasti arenguruumi ja siin on oma osa haridusel. Kui muna hakkab kana õpetama, siis saab ehk kanast pikapeale ka asja! Igapäevase tarbimise puhul on oluline ka õige hinnakujundus ? keskkonnasõbralikud tooted ja teenused peavad olema tarbijale taskukohasemad ning ostjal peab olema piisav valikuvõimalus.

Ökoloogiline maksureform on pikaajaline protsess, mille elluviimise kiirus sõltub paljuski ühiskonna valmisolekust ja poliitilisest tahtest. Ettevõtjatele peab jääma piisavalt aega ÖMRi ideedega harjumiseks ning võimalus äriplaanide re-struktureerimiseks. Lõpptulemusena võidavad ökoloogilisest maksureformist kõik: tõuseb inimeste keskkonnateadlikkus, kulub vähem loodusressursse, jääb üle vähem jäätmeid, saastame vähem ja kasutame energiat vähem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing