Viimistlemata korter nõutud kaup

Teet Reier 22. september 2004, 00:00

Kinnisvaraturule on juba ilmunud majad, mille uusasukad saavad täielikult ise oma tulevase kodu väljanägemise otsustada. Arendaja pakub korterikarpi, kuhu on veetud vesi, elekterküte ja ventilatsioon ning paigaldatud uksed-aknad. Siseviimistluse ja ruumijaotuse saab aga värske korteriomanik ise paika panna.

Rime kinnisvaramaakleri Tarmo Leemanni arvates on ostjal võimalik edasi ise otsustada, millise ehitusfirma ta sisetöödele palkab ja milliseid materjale viimistluse juures kasutab. ?Praegu on meil müügis kaks rohkem kui kuuekümne korteriga maja ja kuna müük läheb hästi, on järelikult piisavalt inimesi, kes soovivad ise võimalikult palju oma kodu väljanägemises kaasa rääkida.? Maakleri sõnul algab linnast väljas asuva Luige kortermaja pindade hind alates 8000 kroonist ruutmeeter, Kalamajas on keskmiseks hinnaks kujunenud 11 000 krooni ruutmeetri eest.

Korterite lõppviimistluse hinnaks pakub Leemann kuluvat keskmiselt 2500?3000 krooni ruutmeetri eest. See eeldaks näiteks Kalamaja puhul lõpphinnaks umbes 14 000?15 000 krooni ruutmeetri kohta, mis praeguste hindadega võrreldes oleks äärelinna tasemel. ?Muidugi sõltub palju ka sellest, milliseid materjale viimistlusel kasutada ja milline ehitaja valida, võib ju osa töid ise ja oma tuttavate abiga ära teha,? lisab ta. Siiski ei usu Leemann, et ruutmeetrile võiks kokkuvõttes üle 4000 krooni kuluda, kui just marmorit maha panna ei soovita.

Rime kinnisvara ehitusjuhi Marek Kaasiku arvates on vanas tootmishoones asuvate korterite puhul aga kohati lausa vajalik tavalisest erinevate materjalide kasutamine. ?Klient saab ära kasutada tavapärasest erinevaid ruume, mis mõnes korteris asuvad kahel tasapinnal ning vastavalt sellele kujundada elamine, millist tüüpilistest kortermajadest ilmselt ei leia,? ütleb ta ja lisab, et sellise hoone puhul, kus kõik korterid oma põhiplaanilt ja kõrguselt erinevad, on väga raske siseviimistluse nn standardpaketti pakkuda. ?Samuti on kliendil aega siseviimistlusega tegeleda, sest tähtajaks on vaid omaniku enda tärminid?. Veel soovitab ehitusjuht parima tulemuse saavutamiseks kasutada sisekujundaja abi.

Kaasiku arvates on viimistlemata korterite nõudlust suurendanud seegi, et inimesed tahavad järjest enam olla oma ideede kujundajaks, mitte leppida etteantud lahendustega. ?Teisalt sobib mõnele rohkem juba valmistoodangu ostmine, selleks peamegi pakkuma erinevaid võimalusi,? lisab ta.

ERA kinnisvaramaakleri Mart Saa kogemuse põhjal soovib uue korteri otsijatest neljandik osta mitte viimistletud korterit, vaid korterikarpi. Kui paljud neist selle ostavad on raske öelda, sest edasi tegeleb nendega juba kinnisvaraarendaja.

Arco Vara grupi turundus- ja kommunikatsioonijuhi Kadri Lindpere sõnul soovib enamik kliente uue korteri soetada siiski koos siseviimistlusega, et hoone valmimisel oleks võimalus uude koju kohe ka sisse kolida.

Valisime elukaaslasega Art Depoo, sest soovisime soetada korteri uusehitises. Vastupidiselt praeguseks kujunenud valikule oli esialgu igasugune iseehitamine vastunäidustatud, sest üür ja pangalaen ei ole sõbrad. Paraku kaovad soodsad ca 50ruutmeetrised ?võtmed kätte? korterid kinnisvaraturult ülikiiresti, tavaliselt nõutakse kohe broneerimistasu ning on väsitav ja pea võimatu omal käel, kinnisvarabüroo abita midagi leida.

Art Depoo korter oli tol hetkel erand mitmes mõttes ? uudne, moodne, ootamatu, vaimustav, soodne. Korteri panime kinni suusõnaliselt ning hiljem oli broneerimislepingu sõlmimisel sissemakseks karbi hind.

Elupaik tundus meile igati sobiv, piirkond perspektiivne, tehasestiil ei pärssinud fantaasiat ning arutelud sisekujunduse üle olid suisa naljakad. Et vältida kaootilisust välisseintest seespool, küsisime nõu sisekujundajalt. Leidsime kõrgete lagede ja suurte akendega korterile tema abiga optimaalse ruumilahenduse. Kuna tegemist ei ole tavapärase korteriga, peame väga oluliseks välise arhitektuuri sidumist ?sisemise iluga?. Sellisesse korterisse ei pane ju sektsioonkappi seina ja Gruusia vaipa põrandale. Iseehitamise mõte ei tundunudki enam õõvastav. Pealegi terve Eesti ehitab, sh sõbrad ja lähisugulased, kes soovitasid hakkajat ja usaldusväärset ehitusmeest.

Paraku pole pikisilmi oodatud siseehituse Kolgata veel alanud, suvest on ootamatult saanud oktoober ning ehk peame tegema muudatused loosungisse ?Jõuluks oma koju?. Külmadega venib esialgselt ehitusajaks plaanitud kaks kuud pikemakski. Loodetavasti aitavad praegused ehitusalased mõtteharjutused meid tulevikuski, näiteks oma onnikese püstitamisel mere äärde.

Siseviimistluse hind keskmiselt 2500?3000 kr

Allikas: Äripäev

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing