EPL: viina hinna muutmine jääb parlamendi otsustada

24. september 2004, 07:51

Viina ja teiste alkohoolsete jookide tegeliku hinnatõusu suurus selgub lähikuude ägedates parlamendivaidlustes.

Suure tõenäosusega ei rahulda rahandusministeeriumi pakutud uued aktsiisid saadikuid, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kolmapäeval andis peaminister Juhan Parts koos 2005. aasta eelarvega Riigikogule üle ka alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi seaduste muudatused, mis on juba ajanud valitsuse eri leeridesse.

Põllumajandusminister Ester Tuiksoo kirjutas kuu alguses rahandusminister Taavi Veskimägile, et ettepanek tõsta viina, brändi, kange õlle ja piiritusveinide aktsiisi 15 protsendi võrra võib põhjustada salaalkoholi joomise plahvatusliku kasvu.

Sotsiaalminister Marko Pomerants seevastu leidis, et üksnes kangete napsudega tegelemine ei anna võitluses alkoholismiga soovitud efekti, kuna etanooli sisaldavad joogid on omavahel asendatavad. ?Teeme ettepaneku tõsta alla kuue protsendiga alkoholi aktsiisi samaväärselt kange alkoholi aktsiisiga. Pikas perspektiivis peame oluliseks tagada vastavalt elatustaseme tõusule alkoholi aktsiisi tõus,? tõdes Pomerants, osutades viimasel ajal toimunud joovastavate jookide suhtelisele odavnemisele.

Rahandusministeeriumi arvutuste kohaselt lisab 15-protsendine aktsiisitõus pooleliitrise viinapudeli hinnale automaatselt 4 krooni ja 35 senti. Kuna suurem hind kasvatab ka käibemaksu osa, oleks tegelik hinnatõus 5?6 krooni ringis.

Kange, rohkem kui kuuekraadise pooleliitrise õlle eest aga tuleks aktsiisi tasuda 20 senti rohkem.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing