Nutikas mobiil sisaldab MSNi klienti ja veebibrauserit

Indrek Kald 30. september 2004, 00:00

Sel nädalal Singapuris toimuval Aasia mobiilsidemessil ja -konverentsil on mitmed tootjad tutvustanud oma nn nutikaid telefone (ingliskeelse nime järgi tuntud kui smartphone). Selline laiendatud funktsioonidega mobiiltelefon sisaldab levinud võimaluste kõrval enamasti ka internetilehitsejat, suhtlustarkvara, tekstitöötlus- ja tabelarvutusprogramme, e-posti tarkvara jms. Samuti saab iga kasutaja neid telefonidesse juurde laadida.

Inglismaal peakorterit omav mobiilitootja Sendo tõi messile suve keskel osas Euroopa riikides müügile jõudnud mudeli Sendo X. See telefon reklaamib oma veebibrauserit lausega, et internetis surfamiseks ei pea ekraanipilti juhtnupuga horisontaalselt liigutama, piisab üles-alla kerimisest. See tähendab, et telefon kohandab veebilehe ekraani mõõtudega vastavaks. Samuti sisaldab Sendo X programmi, mis avab telefonis nii Wordi, Exceli kui ka Powerpointi faile, samuti mitutkümmet muud formaati. Sendo X abil saab telefonis kasutada ka enamlevinud suhtlustarkvarasid.

Kanada tootja Sierra Wireless näitas Singapuris uudismudelit Voq, mis tuli eelmisel nädalal ka Euroopas müügile. Telefoni ekraanilt leiab levinud veebilehitseja Internet Exploreri logo, sellest programmist on Voqis nn taskuversioon. Kolmesagedusliku telefoni lisaväärtuseks on lahtikäiv nn QWERTY-klaviatuur. Suletud olekus pakub Voq tavalist numbrisõrmistikku, kuid selle lahtitegemisel avaneb suurem klaviatuur.

Vee üks samm edasi on peatselt turule jõudev Motorola uudistoode MPX, mis suletud olekus meenutab tavalist klapiga telefoni. Kui aga klapp avada, siis leiab sealt Voqiga võrreldes veelgi täiuslikuma QWERY-klaviatuuri, mis sisaldab ka tühikuklahvi, tabulaatorit jms. Ka see telefon-pihuarvuti pakub internetilehitsejat ning saab hakkama kontoritööks vajalike failide avamisega.

Singapuri messil on oma boksiga väljas ka Series 60, mis on mobiilil eelkirjeldatud lisavõimalusi pakkuv tarkvaraplatvorm. Series 60 märgi alla on koondunud mitmed n-ö nutikaid telefone tootvad firmad, sh Nokia, Samsung, Sendo, Siemens jt. Seda platvormi kasutavad muuseas Nokia mudelid 6600, 6630, 6670, 7610, Siemens SX-1, Sendo X, Panasonic X700 jt. Series 60 platvorm töötab Symbiani operatsioonisüsteemil. Kodulehelt series60.com leiab neile telefonidele mitmeid programme meelelahutuse-mängude ja ärirakenduste alajaotusest. Ärirakenduste seas on näiteks teekonna koostamise tarkvara, programmid ajavööndite leidmiseks, erinevates formaatides dokumentide avamiseks jms.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing